Yaz Bitti ama Ritmi Bırakmıyoruz! Yazdan Sonra da Formda Kalmanın 12 Yolu

Yaz gelmeden yazıldığın spor salonu veya başladığın diyetler tatil boyunca istediğin o harika bikiniye girmene yardımcı olmuş ve plajlarda boy göstermeni sağlamış olabilir. Ama yaptığın şok diyetlerin aslında forma girmek için iyi bir yöntem olmadığını bildiğini var sayıyor ve hızlı bir tatil sonrası bile formda kalmanı sağlayacak ipuçlarını veriyoruz!

İşte hepsi burada! ???

1. Su İçme Alışkanlığı

Yetişkin bir bireyin günde 1,5-2 litre su içmesi gerekir fakat bu gereksinim terleme miktarına, egzersiz yoğunluğuna veya metabolizma hızına göre artış gösterebilir. Yazın sıcak havalarda kazandığın su içme alışkanlığını diğer aylarda da sürdürdüğünde kan dolaşımın hızlanır ve sindirim, boşaltım başta olmak üzere vücut sistemlerin daha iyi çalışır. Bu da form korumaya yardımcı en kolay ve basit adımdır.

2. Düzenli Egzersiz

Formda kalmanın bir diğer temel adımı ise düzenli egzersizdir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her bireyin sağlıklı bir yaşam için günde en az yarım saat spor yapması gerekir fakat eğer kilo fazlan olduğunu düşünüyor veya daha fazla kas yapmak istiyorsan bu süreyi ya da tempoyu artırmak sana kalmış. Buradaki kritik nokta, düzenli olarak yapabileceğin ve yapmaktan sıkılmayacağın bir egzersiz bulmak. Ama neyse ki spor denilince tercih edebileceğin sayısız seçenek mevcut! ?

3. Sağlıklı Beslenme

Spor yapmak ne yazık ki formda kalmakla eşdeğer değil dolayısıyla genel beslenme rutinini gözden geçirmende de fayda var. Eğer spora yeni başladıysan sırf spor yapıyorum diye kalori alımında aşırıya kaçmaman ve beslenme rutinini mevsiminde çıkan taze meyve, sebze ağırlıklı olacak şekilde düzenlemen en ideal yöntem. ?

4. Dengeli Şeker Tüketimi

Formda kalmayı en çok tehdit eden konuların başında şeker tüketimi gelir. Rafine şeker vücuda faydadan çok zararı olan bir şey olduğundan tüketimde dengeli davranman, mümkünse sıfırlaman gereken bir gıdadır. Bunun yerine sağlıklı meyve şekerlerine yönelebilir veya evde kendi tatlılarını yapmaya başlayabilirsin. Ancak ara sıra kaçamak yapmakta da özgürsün!

5. Yeterli Protein Alımı

Eğer yukarıdaki adımları yaptıysan vücudundaki kas kütlesini artırmak için yeterli protein almayı da yapılacaklar listene ekleyebilirsin. Çünkü özellikle egzersiz öncesi veya sonrası, günlük kalori yakımına ve ihtiyacına bağlı olarak dengeli şekilde tükettiğin protein sana bütün yıl boyu kaslı ve fit görünüm şeklinde dönebilir. ?

6. Dengeli Porsiyonlar

Formunu korurken porsiyon kontrolü sağladığın sürece her şeyi tüketmekte özgürsün ama buradaki temel mantık, diyet yapma fikrini aklından çıkararak sağlıklı ve dengeli beslenme sistemini genel yaşam biçimi haline getirmen. Kısaca, kendi tempona uygun sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı geliştirdiğinde formda kalmakta zorlanman hiç olası değil! ?

7. Beslenme Saati

Fit ve sağlıklı bir görünümü tehdit eden bir diğer unsur ise genellikle gece ve aniden gelen beslenme isteğidir. Özellikle yatmadan önce yediğin şeyler sana bol bol kalori olarak döner. Elbette bu tür durumlar ara dönemlerde yaşanabilir ancak sürekli bir rutine dönüştüğünde sadece fiziki görünümünü değil vücut sağlığını da tehdit eder.

8. Atıştırmalık Seçimi

Günü 3 ana ve 3 ara öğün olarak bölerek oldukça sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirebilirsin. Fakat ana yemek seçimlerinde mantıklı davransan da atıştırmalık seçimi sebebiyle yazın elde ettiğin görünümü sürdürmekte zorlanıyor olabilirsin. Bu aşamada paketli gıdaları hayatından çıkarmayı ve mutfakta kendin için daha özgün, sağlıklı atıştırmalıklar yapmayı denemen mümkün. ?

9. Ev Yapımı Yemek

Paketli gıda tüketiminin ne kadar zararlı olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat aynı şey dışarıdan yenilen yemekler için de geçerli. İçinde tam olarak ne olduğunu bildiğin sağlıklı, leziz ve besleyici yemekler yemek istiyorsan aşçılık yeteneklerini geliştirmen için tam zamanı!

10. Yeterli Uyku

Yeterli ve düzenli bir uyku rutini oluşturmanın stresten kilo kontrolüne kadar birçok konuda etkisi mevcut. Yetersiz uyuduğunda nasıl ki gün içinde kendini yorgun hissediyor ve bir türlü motive olamıyorsan, dengeli uyuduğunda oluşacak etkiler de tam tersi. ?

11. Planlama

Günlerini, egzersiz planını ve beslenme rutinini önceden planlamak senin için motive edici bir sisteme dönüşebilir. Özellikle bu tür alışkanlıklara ilk başladığında kendin için hatırlatıcı notlar hazırlayabilir, haftalık beslenme planını çıkarabilir ve hangi gün ne yapacağını önceden belirleyebilirsin. Alışkanlık kazandıktan sonra bu plan kendi kendine dengeye oturacaktır. ?

12. Spor Arkadaşı

Bütün adımlar arasında formunu korumak için mutlaka yapman gereken en önemli şey egzersiz rutini kazanmak. Çünkü dengeli beslensen ve porsiyon kontrolü sağlasan bile ideal kiloda olman, sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olduğun anlamına gelmez. Kas gücü ise ancak ve ancak çalışarak kazanılır. Dolayısıyla spora başlama konusunda kendini motive edecek yöntemler denemeli, gerekirse bir spor arkadaşı edinerek yola çıkmalısın. Bu alışkanlıklarla kısa sürede farkı hissedeceğine eminiz! ✌️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx