Pakistan’da seçim düğümü: İmran Han’ın muhalifleri koalisyonda anlaştı

Pakistan’da 8 Şubat Perşembe günü yapılan genel seçimlerin ardından, aralarında eski başbakan Şahbaz Şerif’in Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) partisinin de olduğu beş siyasi parti, koalisyon hükümeti kurma konusunda anlamaya vardıklarını duyurdu. Bu, tutuklu eski başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) desteklediği 93 bağımsız milletvekili 266 sandalyeli Ulusal Meclis’e girmeye hak kazanmış olsa da hükümette yer alamayacakları anlamına geliyor.

PARTİLERDEN İMRAN HAN’A ÇAĞRI: UZLAŞI SÜRECİNİN BİR PARÇASI OLUN

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, her iki eski başbakanın da seçimlerin hemen ardından ‘zafer’ ilan ettiği Pakistan’da dün Pakistan Halk Partisi (PPP) Eş Başkanı ve eski cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, PML-N’den eski başbakan Şahbaz Şerif, Pakistan Müslüman Ligi-Kaidi Azam Grubu (PML-Q) lideri Çaudri Şucaat, Birleşik Halk Hareketi Partisi (MQM-P) lideri Halid Makbul Sıddıki ve İstihkam-ı Pakistan Partisi (IPP) Genel Başkanı Alim Han, başkent İslamabad’da ortak basın toplantısı düzenledi.

PPP Eş Başkanı Zerdari, burada yaptığı açıklamada, ülkeyi içerisinde bulunduğu krizlerden kurtarmak için koalisyon hükümeti kurmaya karar verdiklerini söyledi. Zerdari, tutuklu Han’ın partisi Pakistan PTI’ye de çağrıda bulunarak, PTI’den uzlaşı sürecinin bir parçası olmasını istedi. PML-N’den eski başbakan Şahbaz Şerif ise seçimler sırasındaki eleştiri aşamasının sona erdiğini ve yeni bir parlamento oluşturulacağını belirtti.

ŞAHBAZ ŞERİF BAŞBAKANLIK İÇİN ADAY GÖSTERİLECEK

Şahbaz Şerif, Pakistan’ı ileriye taşımak ve ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmak için farklılıklara son verilmesi gerektiğini kaydederek, basın toplantısına katılan partilere atıfla Ulusal Meclis’te üçte iki çoğunluğu yakaladıklarına işaret etti.

Siyasi partilerin basın toplantısının ardından PML-N Sözcüsü Meryem Aurangzeb, X’ten yaptığı açıklamada, eski başbakan Navaz Şerif’in, kardeşi eski başbakan Şahbaz Şerif’i kurulacak yeni hükümette başbakanlık için aday göstermeye karar verdiğini belirtti. Aurangzeb, ayrıca, Navaz Şerif’in kızı ve PML-N Genel Başkan Yardımcısı Meryem Navaz’ın Pencap eyaleti başbakanlığına aday gösterileceğini kaydetti.

İMRAN HAN’DAN ‘GÖRÜŞMEYİN’ TALİMATI

Pakistan’da tutuklu eski başbakan İmran Han’ın X hesabından yapılan açıklamaya göre, Han, Pakistan’daki seçimlerde adalete ve demokrasiye şiddetle ihtiyaç olduğuna işaret ederek, Ulusal Meclis’te ‘çalınmış oylarla’ kurulacak herhangi bir yeni hükümete karşı uyarıda bulundu ve bu durumun ekonomiyi daha da kötü hale getireceğini belirtti.

Han, partisi PTI’nın halkın iradesinden asla taviz vermeyeceğini vurgulayarak “Partime, Pakistan Halk Partisi (PPP), Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ve Birleşik Halk Hareketi Partisi (MQM-P) dahil halkın yetkisini çalan hiçbir siyasi partiyle (koalisyon kurulması konusunda) görüşülmemesi talimatını verdim” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Pakistan Seçim Komisyonu, 8 Şubat’ta düzenlenen Ulusal Meclis ve eyalet meclislerinin seçim sonuçlarını 11 Şubat’ta açıklamıştı. Seçim sonuçlarına göre, hiçbir parti tek başına iktidar olmak için yeterli çoğunluğu elde edemiyor. Ulusal Mecliste hükümetin kurulması için 169 salt çoğunluk gerekiyor. 8 Şubat’ta 266 sandalye için yarışılan Ulusal Meclis’te bağımsız milletvekilleri 101 sandalye kazanmıştı. Söz konusu 101 sandalyenin 93’ü PTI destekli bağımsız milletvekillerine ait. Eski başbakan Navaz Şerif’in partisi PML-N 75, Bilaval Butto Zerdari’nin Eş Başkanlığını yaptığı PPP 54 ve MQM-P 17 sandalye kazanmıştı.

Ulusal Meclis’teki iki sandalye için seçimler, bir milletvekili adayının ölümü ve oy verme işleminin tamamlanamaması nedeniyle daha sonra gerçekleştirilecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx