Merkez Bankası rezervlerinde erime sürüyor

Merkez Bankası (TCMB), seçim öncesinde döviz kurlarında artışı frenlemek için rezervleri seferber etti.

Seçimden önceki son hafta 9 milyar dolar gerileyerek keskin düşüş kaydeden TCMB toplam rezervlerinin geçen hafta 3,5 milyar dolar daha azalarak 101.5 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.

Toplam beş bankacının TCMB’nin analitik bilanço ve diğer öncü verilerinden yaptıkları hesaplamalara göre net rezervler ise geçen hafta itibarıyla veri kaydının başladığı 2002 yılı başından bu yana ilk defa negatife döndü.

Bankacıların hesaplamalarına göre altın ve brüt döviz rezervinden oluşan toplam rezervler geçen hafta yaklaşık 3,5 milyar dolar azalışla 101,5 milyar dolara geriledi. Bankacıların hesaplamaları 3,3 ila 3,7 milyar dolar bandında azalışa işaret etti. Böylece brüt rezervde sene başından bu yana düşüş 27 milyar doları aşacak.

Hesaplamaların yanılma payının daha yüksek olduğu net uluslararası rezervlerde geçen hafta yaklaşık 2,5 milyar dolar düşüş bekleniyor. Beş bankacının hesaplamaları net rezervlerde 2,1 ila 2,7 milyar dolar düşüş olduğuna işaret etti.

TCMB’nin net rezervi seçim öncesi haftada 4,5 milyar dolar gerileyerek Şubat 2002’den bu yana en düşük seviye olan 2,3 milyar dolara gerilemişti. Böylece net rezervde sene başından bu yana düşüş 28 milyar dolara yaklaşacak.

TCMB’nin swap hariç net rezervi de geçen hafta 4,4 milyar dolarlık düşüşle -57,8 milyar dolara gerilemişti.

TCMB’nin swap ve Hazine varlıkları hariç net döviz pozisyonu da 12 Mayıs’ta -73,4 milyar dolara gerilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir