İran Cumhurbaşkanı Reisi: Ermenistan ile ‘dostane’ ilişkilere sahibiz

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre Reisi, Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan’ı kabul etti.

“TAHRAN İLE ERİVAN ARASINDA YAPILAN TÜM ANLAŞMALARI DESTEKLİYORUZ”

İki ülke üst düzey yetkililerinin ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirme iradesine işaret eden Reisi, “Tahran ile Erivan arasında yapılan tüm anlaşmaları destekliyoruz. Anlaşmaların uygulanması için İran-Ermenistan Ekonomi Ortak Komisyonu konuyu takip etmeli.” dedi.

Tahran yönetiminin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış görüşmelerini desteklediğini dile getiren Reisi, ülkesinin “kırmızı çizgilerini” hatırlatarak, İran’ın “Kafkasya bölgesinin stratejik güvenliğini garanti altına alma iradesine sahip olduğunu” belirtti.

“DOSTANE VE YAPICI”

Reisi ayrıca, Tahran ile Erivan arasındaki ilişkileri “tarihi, dostane ve yapıcı” olarak nitelendirdi.

Ermenistan Başbakan Yardımcısı Grigoryan ise konuşmasında, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesindeki memnuniyetini dile getirerek, özellikle enerji ve transit taşımacılık konularındaki işbirliğinin önemine değindi.

Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan, İran Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Davud Menzur da katıldığı “İran-Ermenistan Ekonomi Ortak Komisyonu’nun 18’inci oturumu” düzenlenmiş, iki ülke temsilcileri 19 alanda işbirliğini içeren mutabakat zaptını imzalamıştı.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx