Eski Windows Ürün Anahtarıyla Windows 10 ve 11’e Yükseltme Yolu Kapanıyor

Microsoft, Windows 7 ve 8.x sahiplerinin Windows 10 ve 11’e ücretsiz yükseltme yapmalarına olanak tanıyan yöntemlerin yolunu kapattığını açıkladı. Şirketin resmi açıklaması Microsoft Cihaz İş Ortağı Merkezi iletişim portalında yayınlandı.

Peki bu ne anlama geliyor? Microsoft, 2015 yılında Windows 10’u piyasaya sürerken eski işletim sistemlerini kullanan kişilerin ücretsiz şekilde yükseltme yapmasına imkan tanımıştı. Yazılım devinin hamlesi doğal olarak Windows 10’u daha cazip hale getirdi, işletim sisteminin kullanıcı sayısı da artış gösterdi.

Bu imkanlar resmi olarak 29 Temmuz 2016’da sona erdi. Ancak bilgisayar meraklıları sonrasında farklı bir yol buldu ya da Microsoft buna izin verdi. Windows kullanıcıları, yeni Windows 10 ve 11 ISO’larını indirebiliyordu ve eski sistemlerdeki ‘yedek’ Windows 7 veya 8.X anahtarlarını kullanarak doğrudan yükleme yapabiliyordu.

Kötü haber şu ki 20 Eylül 2023’te bu ek süre sona erdi. Şirket yeni yürürlüğe koyduğu Windows yükseltme politikasını şu şekilde açıklıyor:

Microsoft’un Windows 10/11 için ücretsiz yükseltme imkanı 29 Temmuz 2016’da sona erdi. Windows 7/8 ücretsiz yükseltmesini elde etmeye yönelik yükleme yolu da artık kaldırılmıştır. Ancak Windows 10 kullanıcıları şimdilik Windows 11’e yükseltme yapmaya devam edebilirler.

Kötü haberlerin yanında iyi bir haber de var. Açıklamada gördüğünüz gibi, Windows 10’dan aynı şekilde Windows 11’e yükseltme yapmaya devam edebileceğiz. Yukarıdaki bildirime ek olarak Microsoft, Windows 11 ile ilgilenenlere işletim sisteminin minimum sistem gereksinimlerini tekrar hatırlatmayı da ihmal etmemiş.

Windows Central, Microsoft’un Windows 7 ve 8.X kullanıcıları için verdiği kararının gerçekliğini test etti. Kısacası, “eski ürün anahtarları hala Windows 11’in üretim yapılarını etkinleştirmek için” kullanılabiliyor. Ancak bu süreç ne kadar devam eder bilinmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx