Ege’de, Azerbaycanlı Öğrenciler için Oryantasyon Programı Düzenlendi

Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında sürdürülen ve akademi dünyasına model olan  “Çift Diploma Programı” başarılı bir şekilde sürdürülüyor. Örnek program kapsamında Ege Üniversitesine gelen Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi öğrencilerine yönelik “Uluslararası Yükseköğretim Programları Türk Kültürü Oryantasyonu” programı düzenlendi. Oryantasyon eğitimini başarı ile tamamlayan Azerbaycanlı öğrencilerle bir araya gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, sertifikalarını takdim etti, ardından dostluk maçına çıktı.

Yükseköğretim alanında bir ilk olarak Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde, Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirilen ve  akademiye model olan Çift Diploma Programı güçlenmeye devam ediyor. Program kapsamında 2023-2024 Eğitim Öğretim döneminde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde eğitim alacak Azerbaycanlı öğrencilere yönelik oryantasyon programı düzenlendi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tek millet, iki devlet ideali çerçevesinde, dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile ülkemiz arasında tarihi, kültürel, ekonomik ilişkiler bulunuyor.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in önderliğinde bu ilişkilerimiz güçlenerek devam ediyor. Biz de Ege Üniversitesi olarak ülkeler arasındaki ilişkilere yükseköğretim alanında nitelikli katkı sunmak için Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile Çift Diploma Programını bir ilk olarak hayata geçirdik. Kısa süre önce açıklanan Azerbaycan Üniversite Giriş Sınavı sonuçlarında Ziraat ve Gıda Çift Diploma Programlarının kontenjanları yüzde yüz doldu.  Hem Türk Dünyasına hem de uluslararası akademiye model olan bu uygulamamız bir yandan genişlerken bir yandan da başarılı bir şekilde yürütülüyor” diye konuştu.

ADAU’lü öğrencilerin Ege Üniversitesinde eğitim öğretime başladığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile Ziraat Fakültemiz arasında yürütülen protokol kapsamında, 3 yıllık eğitimlerini Azerbaycan’da tamamlayan ADAU öğrenciler, 4’üncü sınıf eğitimlerini ve stajlarını tamamlamak için üniversitemize geldiler. Öğrencilerin, üniversitemizin, eğitim öğretim ve araştırma geliştirme ile spor, kültür sanat altyapısını yakından tanımaları amacıyla Uluslararası Yükseköğretim Programları Türk Kültürü Oryantasyonu programı düzenledik. Oryantasyon programını başarı ile tamamlayan gençlere sertifikalarını takdim ettik. Misafirimiz olan  öğrencilerimiz;  tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı, öncü araştırma üniversitesinde,  uluslararası düzeyde bir ekosistem içinde eğitim alacaklar. Kardeş ülke Azerbaycan’ın bizlere emaneti olan gençlerimizi, çift diploma sahibi, evrensel donamımda, yetkin mezunlar olarak ülkelerine uğurlayacağız. Gönül ve bilim elçilerimiz olan gençlerimizle birlikte heyecan dolu bir futbol maçı da gerçekleştirdik. Ege Üniversitesi olarak Azerbaycan üniversiteleri ile birikimimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen her türlü katkıyı vermeyi sürdüreceğiz. Tek millet iki devlet ülküsü ile gönül ve bilim köprüleri inşa ediyor olmaktan dolayı gururluyuz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx