Coinbase CEO’sundan Farklı Yaklaşım: Aslında Bu Bir Zaferdir!

Dün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Coinbase’in kural koyma talebini reddetti. SEC, piyasada zaten yeterli düzenlemeler olduğunu vurguladı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC’in kripto için daha şeffaf kurallar oluşturmayı reddetmesine enteresan tepki gösterdi.

Brian Armstrong: Kripto için güzel bir kazanç!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC Başkanı Gary Gensler, reddin arkasındaki gerekçeyi açıkladı. Gensler, mevcut menkul kıymetler yasalarının zaten kripto menkul kıymetler piyasası için geçerli olduğunu söyledi. Ayrıca Gensler, mevcut menkul kıymetler yasalarının kripto varlıkları için de geçerli olduğu iddiasını desteklemek için iki Yüksek Mahkeme davasına atıf yaptı. Buna tepki gösteren Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC’in kripto için daha şeffaf kurallar oluşturmayı reddetmesini sektör için “güzel bir küçük kazanç” olarak nitelendirdi.

Armstrong’a göre Coinbase, menkul kıymetler düzenleyicisini kriptoya özgü kurallar için verdiği dilekçeye yanıt vermeye başarıyla zorladı. Armstrong, SEC’in kripto için daha şeffaf kurallar sağlamayı reddetmesine de farklı bir açıdan baktı. Bunun yanında ABD’nin önde gelen ticaret firmasının mahkemede yanıta meydan okuyacağını söyledi. “Asıl soru: SEC, neden kripto endüstrisi için bekleyen düzenleyici soruları açıklığa kavuşturmak istemiyor?” diye sordu. Buradan hareketle Armstrong şu açıklamayı yaptı:

Güzel küçük bir galibiyet. SEC’in sektör için net kurallar oluşturmayı reddetmesine karşı çıkmak için mahkemeye gittik ve işe yaradı (mahkeme onları yanıt vermeye zorladı). Artık resmi olarak yanıt verdiklerine göre (hayır ile!) mahkemede yanıtlarına itiraz edebiliriz. Bu da bir adım atmamıza yardımcı olur…

Coinbase kripto düzenlemesi üzerine SEC’e dava açtı

Bu arada Coinbase, Üçüncü Devre’de menkul kıymetler düzenleyicisine karşı bir dava açtı. Bu bağlamda komisyonun kural koyma dilekçesini reddetmesine itiraz etti. Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal gelişmeyi dün attığı bir tweet ile paylaştı.

Coinbase’in SEC’e karşı açtığı son dava, taraflar arasındaki yasal savaşlar listesine ekleniyor. SEC, Coinbase’i Haziran ayında kayıtsız bir menkul kıymetler borsası işletmekle suçladı. Ayrıca Coinbase’in menkul kıymet olarak kabul edilen kripto varlıklarının ticaretine imkan sağladığını iddia ediyor. Bu kripto paralar arasında ADA, SOL ve MATIC gibi büyük çaplı coin’ler de var. Beklendiği üzere Coinbase, SEC’in iddialarını reddetti. Ekim ayında, borsa davayı reddetmek için son önergesini (MTD) sundu. Platformunda listelenen kripto varlıklarının menkul kıymet teşkil etmediğini savunan borsa, düzenleyicinin gelişmekte olan piyasayı düzenleme yetkisi olmadığını da sözlerine ekledi. Mahkeme henüz konuyla ilgili bir karar vermedi. Ayrıca, hukuk analistleri kararın önümüzdeki yıl açıklanacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir