CHP Grup Başkanvekili Başarır’dan hakem Meler’e ziyaret: Halil Umut Meler ülkemiz için gurur vesilesidir

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, hakem Halil Umut Meler‘e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Başarır, “Halil Umut Meler ülkemiz için gurur vesilesidir. Bizlerin ondan özel ricası, devam etmesi, şiddete inat, bu vandallara inat görevini yapması. Toplumun hiçbir yerinde şiddet istemiyoruz” dedi. 

Başarır, dün akşam yönettiği Ankaragücü-Rizespor maçı sonrası sahada darbedilen hakem Meler’in tedavi gördüğü hastaneye geldi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve eski hakem Selçuk Dereli de Başarır’a eşlik etti. 

Meler’e geçmiş olsun dileklerini ileten Başarır, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Bu olay; bizi, Türkiye’yi, sporseverleri çok üzdü. Sayın Genel Başkanı’mızla telefonla görüştürdük. O da kendisine geçmiş olsun dileklerini sundu. Ondan bir ricamız oldu: Asla ve asla hakemliği bırakmaması, devam etmesi. Çünkü eğer birileri bırakcaksa bu Halil Umut Meler değil; sporda, sanatta, siyasette vandallık yapan kişi ve kurumlardır. Halil Umut Meler ülkemiz için gurur vesilesidir. Bizlerin ondan özel ricası, devam etmesi, şiddete inat, bu vandallara inat görevini yapması. Toplumun hiçbir yerinde şiddet istemiyoruz. O en doğru kararları verecek, yargı da bu şiddeti yapanlar hakkında en doğru kararı verecek.”

“Asla kabul edemeyeceğimiz görüntüler”

CHP Ankara Milletvekili Emir ise “Asla kabul edemeyeceğimiz görüntüler. Böyle bir kabullenilemez olayın bir vesile sayılmasını ve sporda şiddetin önlenmesine dönük olarak her kesimin burada harekete geçmesi umarım sağlar ve bir daha böylesine üzüntü verici görüntülerin olmasını önlemiş oluruz” diye konuştu.

“TFF Başkanı ortamı germekten ziyade toparlayıcı olmalı”

Eski FIFA hakemi Dereli, şöyle konuştu:

“Futboldaki başarısızlıkların tek sebebi hakemler değil. Hakemi toplumun önüne atmak işin en kolay tarafı. Tabii ki hakem de hata yapabilir. Buna şiddetle karşılık vermek son derece yanlış. Türk futbolu kağıt üzerinde özerk gibi gözüküyor ama uygulamaya baktığınızda ciddi sıkıntılar var. Türk futbolunu yönetecek kişiyi unsurları seçmeli. Uygulamada birilerinin işaret ettiği biri geliyor. Onun karşısına rakip dahi çıkamıyor. TFF Başkanı ortamı germekten ziyade toparlayıcı olmalı.”

Ne olmuştu? 

Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan karşılaşma 1-1 berabere sona erdi. Karşılaşmanın ardından Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, saha ortasına kadar gelerek hakem Halil Umut Meler’e saldırdı. Başkan Koca, Rizespor maçının ardından sahaya girerek karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yumruk attı. Darbeyle yere düşen Meler’in etrafını güvenlik güçleri sardı. Bu hareketten sonra bir süre yere çökerek fenalık geçiren Faruk Koca’yı yöneticiler sakinleştirmeye çalıştı. Saldırının ardından Halil Umut Meler’in sol gözü morardı. Halil Umut Meler, tedavisi yapıldıktan 10 dakika sonra yoğun güvenlik önlemleri altında soyunma odasına götürüldü.

MKE Ankaragücü Kulübü, Çaykur Rizespor ile oynadıkları maçın ardından yaşanan olaylar nedeniyle spor camiasından özür diledi. Kulüpten yapılan açıklamada, “MKE Ankaragücü Kulübü olarak bu akşam yaşanan hadisenin üzüntüsü içerisindeyiz. Eryaman Stadı’nda karşılaştığımız Çaykur Rizespor karşılaşması sonrası yaşanan üzücü olaydan dolayı Türk futbol kamuoyundan ve tüm spor camiasından özür dileriz” denildi.

Olayın ardından; Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın da aralarında bulunduğu toplam 6 kişi adliyeye sevk edildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Faruk Koca ile birlikte 2 kişinin daha tutuklandığını duyurdu.

Tunç’un açıklaması şu şekilde:

11/12/2023 tarihinde Ankaragücü-Çaykur Rizespor Trendyol Süper Lig müsabakası sonrası sahaya inerek maçın hakemine yönelik şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile maç sonrası sahaya inen taraftarlar hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık ve Türk Ceza Kanunu’nca “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama ve tehdit suçlarından” Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında, Şüpheliler F. K., Ş. Y. Ş. ve K. Ç. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerini müteakip sevkedildiği Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak” suçundan tutuklanmıştır.
Görüntü analizlerinden maç bitiminde sahaya indikleri tespit edilen şüpheliler R. K., Ö.O.Ü, V.D. hakkında da 6222 S.Y. uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiştir.
Soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu, olayın ardından ligleri süresiz tatil ilan ettiğini açıkladı. 

TIKLAYIN- Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’dan hakem Halil Umut Meler’e sahada yumruk ve tekmeli saldırı!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’i tekmeleyenler stada VIP taraftar olarak girmiş!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’i yumruklayan eski AKP’li vekil Faruk Koca, inşaatında ölen küçük çocuk için ceza olarak 12 bin 100 TL ödemiş!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklandı

TIKLAYIN – Hakem Halil Umut Meler’e sahada yumruk atan Ankragücü Başkanı Faruk Koca “Beynim attı, gözüm karardı” demiş

TIKLAYIN – Faruk Koca AKP’den ihraç edildi!

TIKLAYIN – Murat Yetkin’den Faruk Koca portresi: Erdoğan’ın ev sahipliğinden hakem dövmekten tutuklanmaya

TIKLAYIN – Faruk Koca savcılıkta “yumruk” dedi, hâkimlikte “tokat”a çevirdi: Ben tokat attım, hakem 5-10 saniye sonra kendisini yere attı!

TIKLAYIN – AKP’den “Faruk Koca” açıklaması: Disiplin suçu oluşmuştur

TIKLAYIN – Faruk Koca, Ankaragücü Başkanlığından istifa etti

TIKLAYIN – AKP’den “Faruk Koca” açıklaması: Disiplin suçu oluşmuştur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir