AİHM’in ihlal kararının ardından HDP’den “Demirtaş ve Yüksekdağ’ı serbest bırakın” çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu bulunan eski HDP Genel Eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı haklı bulup Türkiye’ye ihlal kararı vermesi sonrası “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” çağrısı yaptı.

Tutuklu bulunan eski HDP Genel Eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5. maddesinin 4. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM’den yapılan açıklamada, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın iç hukukta tutukluluklarına itiraz etmek için etkili bir yardım alamadıklarını gerekçesiyle başvuruda bulunduğu belirtildi. Söz konusu kararın ardından HDP’nin resmi Twitter hesabından da bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “AİHM rehin tutulan önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile ilgili bir kez daha hak ihlali kararı verdi. Yargı kararlarını uygulamadığınız her gün suç işliyorsunuz. AİHM kararlarını uygulayın, başta Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere rehin olan bütün arkadaşlarımızı serbest bırakın!” ifadeleri yer aldı.

TIKLAYIN – AİHM, Demirtaş ve Yüksekdağ’ı haklı buldu, Türkiye’ye ihlal kararı verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir