Ziraî Ar-Ge çalışmalarına 50 milyon TL bütçe ayrıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü (TAGEM), Ar-Ge çalışmalarına 50 milyon liralık bütçe ayırdı.

Derlenen bilgilere nazaran, COVID-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle yükselen besin fiyatları, besine erişim, açlık ve besin tedarik zincirinde kırılmalar dünya gündeminde ağır biçimde kendini gösterirken iklim değişiklikleri, global ısınma ve nüfus artışı üzere problemler da dünyada tarım dalını daha kıymetli hale getirdi.

Bu kapsamda Türkiye’de, ziraî üretimin, randımanın korunması ve artırılması maksadıyla kamu-özel sektör-sanayi ve üniversite iş birliğinde pek çok proje hayata geçirildi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni ekonomik modelde, “Tarımda kendine kâfi, tarladan sofraya arz zincirini ve fiyatlamasını en sağlıklı biçimde sağlayarak besin enflasyonunu gündemden kaldırma” temel siyaset ve ıslahat alanı olarak sıralanmıştı.

Bunun üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, maksatlarını gerçekleştirmek üzere iş birliği yaptı.

Buna nazaran, Türkiye’de ziraî Ar-Ge ve yenilik ekosistemine sunulan imkanların çıktı odaklı ve bütüncül yönetilmesi hedefiyle TÜBİTAK ile TAGEM ortasında imzalanan iş birliği protokolü ile “Tarımsal Araştırmalar Çağrısı”na çıkacak.

Türkiye’nin muhtaçlık duyduğu besin, tarım ve hayvancılık alanında belirlenen, toplam 16 ana başlık altında 129 alt başlığı bulunan davete araştırmacılar, 20 Haziran-1 Eylül devrinde başvurabilecek.

Çağrının detayları

TÜBİTAK’tan alınan bilgiye nazaran, Ziraî Araştırmalar Çağrısı’nda besin tarım ve hayvancılık alanında hazırlanan bilimsel projeler, TÜBİTAK’a sunulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı eş fonlamasıyla projelere ayrılan bütçe, 50 milyon lira olacak. Her bir proje, bu kapsamda 2 milyon liraya kadar dayanak alabilecek.

Ülkedeki ziraî üretimin randıman ve kalitesinin artırılması gayesiyle hazırlanan başlıklar altındaki birtakım unsurlar şöyle sıralandı:

– Yükselen dijital teknolojilerin tarımda kullanılması

– İklim değişikliğinin ziraî üretim sistemlerine tesirlerini kıymetlendiren model geliştirilmesi

– Yerli gübre üretim teknolojilerinin geliştirilmesi

– Sanayi bitkileri, sıcak iklim tahılları, yemeklik tane baklagillerin ulusal muhtaçlığı karşılayacak formda üretiminin ıslah ve yeni teknolojilerle artırılması

– Memleketler arası ticarette rekabet talihi yüksek, değişen iklim şartlarına uygun yeni meyve çeşitlerinin, üzüm çeşitlerinin ıslahı ve teknolojilerinin geliştirilmesi

– İthalatı yüksek olan pamuk bitkisinin verimli olarak yetiştirilmesi

– Büyükbaş, küçükbaş hayvan, kanatlı ve öbür küçük evciller ile bal arılarında randımanlarının artırılması maksadıyla ıslah ve yetiştirme sistemlerinin geliştirilmesi

– Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta sürülerde sıhhat ve refahın artırılması

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.