YTB Başkan Yardımcısı Turus, yurt dışındaki vatandaşlara yönelik faaliyetleri anlattı Açıklaması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus, yurt dışında yaşayan 3 milyon Türk vatandaşının oy kullanma yeterliliğine sahip olduğunu belirterek, “Kendi görev alanımızda vatandaşlarımızın sandığa gitmesini teşvik edecek bütün altyapılarda çalışıyoruz.” dedi.

TBMM Dilekçe Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır başkanlığında toplandı. Satır, toplantıda, Komisyonun 26’ncı ve 27’nci Yasama dönemlerindeki faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.

Komisyona 27’nci dönemde 27 bin 602 başvuru ulaştığını belirten Satır, gelen dilekçelerin neredeyse tamamının sonuçlandırıldığını söyledi.

Toplantıda, TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığınca “Avrupa Ülkeleri Parlamentolarında Dilekçe Hakkı” sunumu gerçekleştirildi.

Komisyonda, Sosyal Kooperatifçilik Kapsamında İsrafın Önlenmesine Yönelik Uygulamaların Araştırılması ve Yaygınlaştırılması Alt Komisyonu Raporu ile Göksel Soyugüzel’in, “Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenlilerin sorunları” konulu dilekçesi de görüşüldü.

“Öncelikli hedef gençler”

Komisyonda sunum yapan YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus, Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenlilere yönelik faaliyetlerle ilgili bilgi verdi.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarıyla ilgili 3 ana prensipleri olduğunu anlatan Turus, özellikle Türk kültürünün ve kimliğinin korunması, yaşadıkları ülkelerdeki sosyal ve ekonomik statülerinin yükseltilmesi ile anavatan aidiyetlerinin geliştirilmesine önem verdiklerini söyledi.

Yakın tarihte Türkiye’nin bir seçime gideceğini anımsatan Turus, “Yurt dışındaki vatandaşlarımızın en önemli aidiyet unsurlarından birisi de sandığa gitmek. YTB olarak kendi görev alanımızda vatandaşlarımızın sandığa gitmesini teşvik edecek bütün altyapılarda çalışıyoruz.” dedi.

Öncelikli hedeflerinin gençler olduğunu vurgulayan Turus, yurt dışındaki gençlerin ülkelerine olan bağlarını güçlendirebilmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Turus, gençleri kazanmayı; dillerini, kültürlerini, aidiyetlerini muhafaza etmeyi öncelediklerini kaydetti.

Irkçılık konusuna da değinen Turus, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’da son yıllarda yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığı en çok bizim vatandaşlarımızı etkiledi. Irkçılık konusunda Türkleri önceledikleri bir dönemden geçiyoruz maalesef. Bu noktada biz de onların Türk ve Müslüman düşmanlığına karşı haklarını nasıl koruyabilecekleri ve nasıl mücadele etmeleri gerektiği konusunda çalışma yapıyoruz. Türk nüfusunun birlik ve beraberlik içerisinde kalabilmesini sağlayacak her türlü projeyi yapıyoruz.”

Türk diasporasının 61’inci yılına girdiğine ve yurt dışında 5’inci nesle ulaşıldığına dikkati çeken Turus, yurt dışında 7 milyon Türk vatandaşının bulunduğunu, bunun 5,5 milyonunun Avrupa’da yaşadığını aktardı. Yurt dışındaki Türk nüfusunun 2 milyonunun 25 yaş altında olduğunu belirten Turus, asıl hedef kitlelerinin bu gençler olduğunu söyledi.

Yurt dışındaki 3 milyon Türk vatandaşının oy kullanma yeterliliğine sahip olduğunu bildiren Turus, “Türkiye’ye aidiyeti en çok belirlediğimiz şeylerden birisi demokratik seçime katılma unsurudur. Dünyanın en çok kendi ülkesinin seçimine katılan diasporası Türk diasporasıdır. 3 milyon seçmen sayısının yaklaşık yarısı seçimlere katılıyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir