Uzmanından ‘çıplak elle ete dokunmayın’ uyarısı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan virüsün büyük ve küçükbaş hayvanlarda taşıyıcı olarak rol oynayabileceğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Çiğdem Kader, kurban etlerine çıplak elle dokunulmaması ihtarında bulundu.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının daha çok İç Anadolu, Karadeniz’in orta bölgesinde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey kısımlarında görüldüğünü belirten Mukadderat, “Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı tarafından şuurlu olmaları gerekiyor. Bu hastalığın iki bulaş yolu var. Birincisi bedene virüs taşıyan kenelerin tutunması, ikicisi ise virüsü taşıyan hayvanların kan ve beden dokuları ile çıplak elle dokunma sonrasında bulaş kelam konusu.

Dolayısıyla önümüzde Kurban Bayramı var. Beşerler hayvan, et, doku ve kanlarıyla çıplak elle çok sık temas edecekler. Özellikle riskli bölgelerde bulunan vatandaşların kurbanlık hayvanlara çıplak elle temas etmemesi ve kesinlikle bir eldiven yahut bariyerle dokunmaları çok kıymetli. Zira hayvanlar da bu virüsü taşıyabiliyor. Kendisi hastalık belirtisi göstermese de kanlarında ve dokularında bu virüsü taşıyorlar. Münasebetiyle çıplak elle dokunduğumuzda bu virüsü çarçabuk alabiliyoruz” dedi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında erken teşhis ve müdahalenin de kıymetine değinen Mukadderat, Özellikle geç gelen hadiselerde mevt gerçekleşebiliyor. Bizim bir hadisemiz vardı. Geç gelmiş ve tüm müdahalelere karşın hasta ile ilgili sonuç alamadık. Vilayetimizde toplam 2 adet vefat hadisesi var. Bu olayların artmaması için erken teşhis, takviye tedavisi ve korunma çok kıymetli. Halkımızın bu mevzuda bilinçlenmesi ehemmiyet arz ediyor” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.