Uzman diyetisyenden ‘kavurma’ uyarısı: Bunu sakın yapmayın!

Kurban Bayramı’nda beslenme hakkında bilgiler veren Uzman Diyetisyen Dilara Kefeli, kurban etinin kesilmesinden çabucak sonra yenmesinin sindirim sistemi bozuk olan beşerler için kasvetlere yol açabileceğinden bahsetti. Kurban etinin içerisinde çeşitli mineral ve vitaminler içerdiğini aktaran Diyetisyen Kefeli, veteriner denetimi olmadan kesilen kurbanın tenya, sarmonella ve tüberküloz üzere hastalıklar barındırabileceğini söz etti. Midesinde sorun olan bireylerin ise eti dinlendirdikten 24 saat sonra tüketmesi gerektiğini vurguladı.

‘KAVURMAYA KATI YAĞ GİRMEMELİ’

Et kesmek için kullanılan tahtalara da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dilara Kefeli, “Sebze ve meyve kesilen tahtalar ile et doğranan tahtalar farklı olmalıdır ki bulaş riskini azaltalım. Pişirme yolunda ise fırın, haşlama ve ızgara sistemleri tercih ediliyor. Lakin kızartmalardan ve kavurmalardan uzak durmalıyız. Mangal yapılacaksa kömürleşmemesi kıymetlidir. Zira kömürleşen etlerin kanser riski vardır. Et, ateşe ne kadar yakın pişerse, vitamin ve mineral kaybı o kadar yüksek olmaktadır. Şayet etli bir zerzevat yemeği yapıyorsak, içerisine ekstra bir yağ kullanmamalıyız. Kavurma yapıyorsak da katı yağdan uzak durmalıyız. Yani tereyağı, kuyruk yağı ve iç yağ eklemeyip, eti kendi yağı ile ve kısık ateş ile pişirmeliyiz” halinde konuştu.

SAKATAT TÜKETİMİNE DİKKAT

Kurban Bayramı’nda ekseriyetle sakatat tüketiminin arttığını belirten Kefeli, “Bireyde şayet kolesterol yüksekliği yahut kalp damar hastalığı var ise sakatat tüketimine dikkat edilmelidir. Et tüketimini genelde öğlen yemeğinde tercih edip, akşam ise zerzevat ya da kuru bakla üzere besinler yenmelidir. Et yemeğinin yanında rafine edilmiş pirinç ve makarna yerine, bulgur ya da esmer pirinç yapılabilir. İçecek olarak da gazlı yahut meyve sularına alternatif olarak ayran yahut cacık içilebilir. Günlük su tüketimini aksatmamalıyız. Bilhassa yaz aylarında 2 ile 2 buçuk litre su tükettiğimizden emin olmalıyız. Gittiğimiz ziyaretlerde hamurlu ya da şerbetli tatlılar ya da çikolatadan uzak durarak, meyve yahut sütlü tatlılar tüketilebilir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.