Türkiye’de 45 bini aşkın bina dijital kimliğe kavuştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, yapı kontrolü tamamlanan 48 bin 250 binaya, QR kodlu ve RFID çipli sertifika levhası yerleştirildi.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye nazaran, binalara teknolojik levha verilmesi ve evrakın bina üzerinde montajının yapılmasına ait tasarlanan Bina Kimlik Sistemi (BKS) uygulamasına, geçen yılın ikinci yarısından itibaren geçildi.

Türkiye’nin yapı stoku kalitesini artırmayı, muhtemel afetlerde ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini amaçlayan ve yapılara “kimlik belgesi” verilmesini sağlayan BKS kapsamında, yapı kontrolü tamamlanan binalara QR kodlu ve RFID çipli sertifika levhası takılmaya başlandı.

Bu kapsamda ülke genelinde, 48 bin 250 sertifika levhası, bu yıl içinde kontrolü tamamlanan binalara yerleştirildi.

Buna nazaran, en çok levha takılan vilayet, 4 bin 897 bina ile İstanbul oldu. İstanbul’u 3 bin 586 bina ile İzmir, 3 bin 454 bina ile Antalya, 2 bin 798 bina ile Bursa, 2 bin 573 bina ile Kocaeli ve 1636 bina ile Ankara takip etti.

Bütün kamu yazılımlarına entegre olabilecek formda tasarlanan BKS ile hem bina sahipleri hem de sonraki kademelerde kamu vazifelileri binaların teknik ve genel bilgilerine ulaşabilecek.

Özellikle sarsıntı, yangın üzere afet anlarında, binaya yerleştirilen sertifikalardaki bilgilere, “RFID okuyucu” vasıtasıyla 50 metre araya kadar ulaşılabilmesi sağlanacak. Böylelikle, “bina kat planları”, “yapının genel verileri”, “yapıda ikamet eden vatandaşlar” üzere hayati bilgilere uzaktan erişilebilecek.

Yapı Kontrolü Hakkında Kanun’da gelecek periyotta yapılması planlanan değişiklikle, BKS alan yapıların beşer yıllık dönemlerle yapı kontrol kuruluşlarınca denetlenmesi sağlanacak.

Böylece, yapı tamamlandıktan sonraki basamaklarda ek kat çıkma, kolon kesme, bodrumu kata çevirme, sığınağı depo-dükkan olarak kullanma üzere mevzuata terslikler tespit edilerek, gerekli tedbirler alınabilecek.​​​​​​​

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.