Turkcell 2. çeyrekte yüzde 46 büyüdü

Turkcell Grubu, 2022 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 46 artışla 12.5 milyar TL gelir elde etti. Vergi öncesi kar ise ikinci çeyrekte grup bazında yüzde 45.1 artışla 5 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin 2022 yılı ikinci çeyrek net karı da yüzde 67 artarak 1.9 milyar TL’ye ulaştı.

579 bin yeni müşteri

Şirket, yılın ikinci çeyreğinde 579 bin yeni müşteriye daha ulaşarak, ilk yarıyılda 1.2 milyon yeni müşteri kazandı. Fiber yatırımlarını hız kesmeden sürdüren şirket, 284 bin yeni hane erişimiyle toplam fiber hane erişimini 5 milyona ulaştırdı.

Turkcell, 2022 yılı beklentilerini de yukarı yönlü revize etti. Bu kapsamda konsolide gelir büyümesinin yüzde 40’ın üzerinde, FAVÖK’ün yaklaşık 20 milyar TL seviyesinde olması bekleniyor. Operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranının ise sene başında belirlenen beklentiye paralel olarak yüzde 20 – 21 aralığında gerçekleşmesi öngörülüyor.

‘YENİ MÜŞTERİ HEDEFİMİZİN ÜSTÜNE ÇIKTIK’

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, bilançoya ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yılın ikinci çeyreğinde küresel konjonktürde kendisini güçlü biçimde hissettiren enflasyonist baskı, artan resesyon riski ve bölgemizdeki savaşın etkileri, şirketlerin yeni dönem stratejilerini gözden geçirmelerinde ve artan maliyetlerini yönetme politikalarında etkili oldu. Böylesine zorlu ve belirsizliklerle dolu bir döneme rağmen içinde bulunduğumuz süreçte müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve memnuniyetlerini yükselten geniş yelpazede dijital hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Bu yaklaşımın bir sonucu olarak yılın ilk altı ayında, 2019’da başlattığımız ‘her yıl 1 milyon yeni müşteri’ hedefimizin üzerine çıkmayı başardık. Ortaya çıkan bu başarılı tabloda, yenilikçi teknolojimiz ve güçlü marka ekosistemimiz sayesinde ülkemiz ve müşterilerimiz için hayata değer katan çözümler geliştirme motivasyonumuzun önemli payı var.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.