Taksim’de ticari taksi kontrolü: Ceza yağdı

Taksi sürücüleri her geçen gün yeni bir kaosla anılırken, gruplar bu alandaki kontrolleri sıklaştırdı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliğine bağlı polis takımları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sivil Zabıta takımları tarafından Taksim meydanında saat 18.00 sırlarında ticari taksilere yönelik kontrol yapıldı.

Yapılan kontrolde, taksilerin yolcu kapasitesi, emniyet kemeri ve taksi sürücülerinin evrakları tek tek denetim edildi.

Turistlerle pazarlık

Denetim noktasında durdurulan 34 TCN 15 plakalı taksi sürücüsünün turistlerle pazarlık yaptığı ortaya çıktı. Pazarlık yapmadığını söyleyen taksi sürücüsü ile polis memuru diyaloğa girdi.

“Turiste farklı Türk’e farklı muamele yok”

Taksi sürücüsü ile girdiği diyalogta, taksiye binen herkesin eşit olduğunu söyleyen polis memuru, “Taksi metrenin düğmesine basacaksın, taksimetre ne yazıyorsa o. Turiste farklı muamele Türk’e farklı muamele, o denli bir dünya yok. Herkes eşit. Taksimetrenin düğmesi var. Oraya basacaksın. Orası ne yazıyorsa o. Bundan öteki bir şey yok” dedi.

“Haberlere çıkıyorsunuz uslanmadınız”

Yolcuların da beyanı olduğunu da belirten polis memuru, “Yabancı olunca farklı, Türk olunca farklı mı oluyor? Buraya o kadar haber kanalı geliyor. Haberlere çıkıyorsunuz. Hala uslanmadınız“ dedi.

Taksi trafikten men edildi

Turistlerde, taksi sürücüsünün kendileriyle pazarlık yaptığını söyledi.

Denetim noktasında durdurulan ve turistlerle pazarlık yaptığı belirlenen 34 TAF 13 plakalı taksi sürücüsüne 2265 TL idari para cezası uygulandı. Birebir vakitte ticari taksi trafikten men edilerek, emniyet otoparkına götürülmek üzere bağlandı.

İHA’nın transferine nazaran, yolcularla pazarlık yaptığı belirlenen taksilere toplam 5469 TL idari para cezası uygulandı.

Fazla yolcu aldığı için uygulama noktasında durdurulan 34 TGE 56 plakalı taksi sürücüsüne idari para cezası uygulandı.

Yaya geçidi üzerinde duraklamaya ceza

Aynı vakitte yaya yolu üzerinde durarak müşteri ile konuşan bayan taksi sürücüsüne yaya yolu üzerinde beklediği ve yayaların geçişine pürüz olduğu için idari para cezası uygulandı.

Ceza yiyen bayan taksi sürücüsü bir müddet polislere sitem ettikten sonra cezayı kabullendi. Kurallara uymayan taksiciler polis grupları tarafından tespit edilerek para cezası uygulandı. Trafikten men edilen taksiler cazip ile çekilerek emniyet otoparkına götürüldü.

Bölgedeki taksiciler denetlendi

Denetimde 10 araca işaret levhalarına uymadıkları için toplam 1960 TL, yolcularla pazarlık yapan taksicilere toplamda 5469 TL, toplamda 7460 TL para cezası uygulandı. Yapılan kontrollerinde sıklıkla yapılacağı öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.