Sürü İnsansız Deniz Aracı Projesinde yeni bir basamağa geçildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB), insansız deniz araçları projeleri tüm süratiyle sürüyor.

Son olarak SSB tarafından başlatılan ve ASELSAN ile alt yüklenicisi KOBİ’lerce yürütülen İDA projesinde de çalışmalar devam ediyor.

“Ailenin yeni ve daha büyük üyesi”

ALBATROS-S Sürü İDA’dan sonra “ailenin yeni ve daha büyük üyesi” MİR İDA ASELSAN-Sefine Tersanesi iş birliğinde geliştirildi. İki İDA birinci sefer birlikte misyon yaptı.

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, projeyle insansız deniz araçlarının sürü halinde farklı formasyonlar ve misyonlarla kullanılmasını hedeflediklerini belirterek, bu kapsamda Sürü İDA’lara yeni yetenekler kazandırmaya devam ettiklerini bildirdi.

“Sürümüze yeni ve daha büyük güç olarak MİR İDA’yı ekledik”

AA’ya nazaran insansız deniz araçlarını birkaç başka koldan geliştirmeye devam ettiklerini söz eden Demir, şu bilgileri verdi:

“Tıpkı İnsansız Hava Araçlarında (İHA) yaptığımız üzere, İDA’ların da sürü halinde hareket ettiği projemize de tüm süratimizle devam ediyoruz. Bilindiği üzere daha öncesinde Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA’larla 4’lü sürü denemesi yapmıştık. Bu sürünün daha da gelişmesi ve daha kompleks kabiliyetleri içermesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Sürümüze yeni ve daha büyük güç olarak MİR İDA’yı ekledik. MİR İDA, kıymetli yararlı yük taşımak ve ülkemiz için değerli bir kabiliyeti alanda göstermek için yürüttüğümüz öbür bir proje içinde geliştiriliyor.


“Geliştirilen altyapı sürü ögesi olarak eklenmesine yahut sürüden ayrılmasına imkan sağlıyor”

Sürü projemizde, sürü mimarisine yeni kabiliyet olarak birbirinden farklı İDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik. İki farklı uzunluk ve kabiliyette İDA ile alanda denemesini başarılı biçimde gerçekleştirdik. İDA sürümüzü ALBATROS-S ve MİR İDA’lardan oluşturduk. Geliştirilen altyapı, rastgele bir İDA’nın sürü unsuru olarak eklenmesine veya sürüden ayrılmasına imkan sağlıyor.


“Dünyanın sayılı ülkeleri üzerinde çalışıyor”

Çalışmalar kapsamında çevresel farkındalık, seyir ve algılama teknolojileri üzerinde ayrıntılı faaliyetler icra ediliyor. Farklı sensörlerden alınan bilgilerle otomatik engel/nesne algılanması ve dinamik hareket yapılabiliyor. Geliştirilmiş algoritmalarla hayata geçirilen teknoloji sayesinde İDA’lararası misyon paylaşımı icra ediliyor. Sürü kabiliyetli İDA’larımız, yerli ve ulusal özgün haberleşme sistemi, denetim sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında misyona devam edebilme üzere kabiliyetlere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki İDA’lar, sürü halinde Mavi Vatan’ın korunmasında kıymetli operasyonel kabiliyetler sunacak. Projede farklı misyon ve formasyonların denenmekte olduğu ikinci evre faaliyetlerine devam edeceğiz.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.