Salzburg Filarmoni’nin genç yıldızı Ayşe Cemre Ağırgöl

15 yaşında Salzburg Filarmoni Orkestrası ile çalmaya hak kazanan tek piyanist olan Ayşe Cemre Ağırgöl, yeteneği ve başarısı ile Türkiye’nin gururu oldu.

Dünyanın en itibarlı müzik okullarından Mozarteum Üniversitesi Pre-College Piyano Kısmı ile Salzburg Mozart Musikgymnasium öğrencisi olan 15 yaşındaki Ayşe Cemre Ağırgöl, Şef Elisabeth Fuchs idaresindeki Salzburg Filarmoni Orkestrası ile sahneye çıkan tek piyanist olarak Türkiye’yi gururlandırdı.

Ailesinin takviyesi ile şimdi 4 yaşında katıldığı müzik atölyesinde piyano ile tanışan, 9 yaşında Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı’nda piyano eğitimine başlayan, 12 yaşında ise dünyanın en kıymetli müzik okullarından Mozarteum Üniversitesi’nin üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü Pre-College piyano kısmına kabul edilen Ağırgöl, Salzburg’da müzikseverlerin karşısına çıktı.

KENDİNE HAYRAN BIRAKTI

Genç piyanist Ayşe Cemre, 24 Haziran akşamı Salzburg Havalimanı Amedeus Terminali’nde düzenlenen büyük final konserinde müzikseverlerle buluştu. Şef Elisabeth Fuchs idaresindeki Salzburg Filarmoni Orkestrası ile Chopin 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirdi. Salzburg’daki müzikseverlerin ağır ilgi gösterdiği konserde yeteneği ile göz dolduran genç piyanist, herkesi kendine hayran bıraktı.

ÜNLÜ ŞEFTEN ÖDÜL ALDI

Şef Elisabeth Fuchs’tan konserde Ayşe Cemre’ye bir de ödül verildi. Genç piyanist, 2023 yılında Salzburg Filarmoni Orkestrası ile tekrar sahneye çıkacak ve yeni bir konçerto daha çalacak.

FİNALE KALAN 100 YARISMACI İÇİNDEN SEÇİLDİ

Ayşe Cemre Ağırgöl, tüm Avusturya ve Almanya’nın Bavyera eyaletinden 500’ün üzerinde 6-18 yaş ortası iştirakçinin yer aldığı Zeig Dein Talent yetenek yarışında ikinci tipe kalan 100 bireyden biri olmuş, 100 kişinin canlı performanslarının değerlendirilmesinin akabinde da Şef Elisabeth Fuchs idaresindeki Salzburg Filarmoni Orkestrası ile çalmaya hak kazanan tek piyanist olmayı başarmıştı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.