Resmen kabul edildi! İran ithalatta artık kripto para kullanacak

İran, ithalat için kripto para kullanımına yönelik maddeyi onayladığını duyurdu. Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, kripto paraların ticarette kullanımını ve ülkedeki Bitcoin (BTC) ve öteki kripto para madencilerine yakıt ve elektrik dayanağı verileceğini duyurdu.

İran, geçtiğimiz haftalarda 10 milyon dolarlık araç ithalatında birinci kere kripto parayı ödeme formülü olarak kullanmış ve Bakanlık tarafından yapılan açıklamada dış ticarette kripto paralar ve akıllı kontratların Eylül 2022’ye kadar yaygın olarak kullanılacağının sinyali verilmişti.

Bakan Amin tarafından yapılan açıklamada “Yakıt ve gücün nasıl sağlanacağı, lisansların nasıl atanacağı ve verileceği dahil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili tüm bahisler tasarlandı” ifadelerine yer verildi.

İran’a nükleer programından ötürü memleketler arası ticaret yaptırımları uygulanıyor ve ülke, global bankacılık sistemine erişim sağlayamıyor. Bu nedenle İran, ithalatta yaptırımları atlatmak için kripto paralara odaklanmaya başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.