Prens Charles İngiltere’nin yeni hükümdarı oldu

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth 96 yaşında ömrünü yitirdi. Yaklaşık bir asra tanıklık eden Kraliçe, İngiltere’nin en uzun müddet tahtta kalan hükümdarı oldu. Kraliçe’nin vefatının akabinde Prens Charles, İngiltere Hükümdarı oldu.

Ancak Charles’ın Kral tacını takabilmesi için birtakım evrelerin geçilmesi gerekiyor.

CHARLES NASIL ANILACAK?

Prens Charles öncelikle hangi isimle anılmak istediğine karar verecek. Kral 3. Charles olarak mı anılacak yoksa apayrı bir isim mi alacak bunu kendisi belirleyecek.

Örneğin, büyükbabası 6. George’un ismi Albert’ti fakat tahta ortanca isimlerinden biriyle geçti. Charles dört isminden rastgele birini seçebilir ki bunlar; Charles, Philip, Arthur, George.

Yalnızca onun değil oğlunun unvanı da değişecek.

Veliaht Prens haline gelecek olan William, babasına ilişkin olan Galler Prensi unvanını otomatik olarak almıyor. Fakat tekrar babasına ilişkin olan Cornwall Dükü unvanını çabucak alacak. Eşi Catherine de Cornwall Düşesi unvanını kullanacak.

24 SAAT İÇİNDE KRAL İLAN EDİLECEK

İlk 24 saat içinde Charles, Kral ilan edilecek. Bu birinci merasim St James’s Sarayı’nda İştirak Kurulu önünde gerçekleşecek.

Bu kurulun üyeleri ortasında kıdemli milletvekilleri, birtakım üst seviye kamu vazifelileri ile Londra Belediye Lideri da yer alıyor.

Bu merasime 700’den fazla kişi katılabilir lakin mühlet darlığı nedeniyle toplanacak kurulun sayıca bunu altında kalması bekleniyor.

1952 yılındaki son kurul yaklaşık 200 kişi ile toplanmıştı.

Kral klasik olarak bu merasime katılmıyor.

Bu toplantıda Kraliçe 2. Elizabeth’in mevti açıklanacak ve yeni hükümdarın ilanı sesli olarak okunacak.

Bu ilanda kullanılan sözlerde değişiklikler olabiliyor ancak klasik olarak dualar ve bağlılık sözlerinden oluşuyor. Giden hükümdar anılırken, yerini alana bağlılık lisana getiriliyor.

Bu ilan daha sonra Başbakan ve Canterbury Başpiskoposusunun da bulunduğu birtakım üst seviye şahıslar tarafından imzalanıyor.

KRAL’IN BİRİNCİ BEYANNAMESİ

Katılım Kurulu klasik olarak bir gün içinde yine, bu sefer Kral’ın da iştiraki ile toplanıyor.

İngiltere’de Kral ya da Kraliçe devletin de başı pozisyonunda bulunuyor. Fakat örneğin ABD’de Başkanlığın değişiminde olduğu üzere bir yemin merasimi ile misyona başlamıyor. Bunun yerine yeni Kral tarafından, geçmişi 18. yüzyıla giden bir beyanname okunacak.

Trompetçilerin seremonisi sonrası Charles’ın Kral olduğu halka ilan edilecek. Bu anons St James’s Sarayı’ndaki balkondan, bu iş için misyonlu kişi tarafından yapılacak.

Bu misyonlu, “Tanrı Hükümdarı korusun” diye bağıracak ve 1952 yılından bu yana birinci defa İngiltere ulusal marşı “Tanrı Hükümdarı korusun” kelamları ile söylenecek.

Hyde Park’ta, Londra Kulesi’nde ve kraliyet gemilerinden kutlama hedefli olarak tüfek ve top atışı yapılacak, Charles’ın kral olduğu Edinburgh (İskoçya), Cardiff (Galler) ve Belfast’ta (Kuzey İrlanda) da ilan edilecek.

TAÇ GİYME TÖRENİ

Sürecin sembolik olarak en kıymetli kademesi Charles’ın tacı giydiği merasim olacak. Gerekli olan hazırlık nedeniyle bunun Charles’ın kral olarak ilan edilmesinin çabucak sonrasında olması beklenmiyor. Kraliçe Elizabeth Şubat 1952’de tahta çıktı fakat Haziran 1953’te taç giydi.

Son 900 yıldır taç giyme merasimleri Westminster Kilisesi’nde yapılıyor. 1. William orada taç giyen birinci hükümdardı, Charles ise 40. olacak.

Anglikan Kilisesi adetleri ile yapılacak dini merasimde Canterbury Başpiskoposu, Charles’a, üretimi 1661 yılına uzanan kraliyet tacını takacak.

Bu taç, Londra Kulesi’nde yer alan Kraliyet mücevherlerinin en kıymetli modülü ve 2 kilo 230 gram yükü nedeniyle de sadece merasim sırasında takılıyor.

Kraliyet düğünlerinin tersine taç giyme merasimi bir devlet aktifliği ve bu nedenle de maliyeti hükümet tarafından karşılanıyor. Bu nedenle de davetli listesine de son noktada hükümeti onay veriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.