Osmaniyeli kıraathaneci: ‘Şekere, kiraya bizim gücümüz yetmez oldu’

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde kıraathane işleten Ahmet Şişman; Kadirli Besin Unsurları Esnaf Odası tarafından tatlıcı ve pastaneci esnaflara ucuz şeker temin edilerek dağıtılmasına lakin kıraathane ve kahvecilere ucuz şeker verilmemesine reaksiyon gösterdi.

“NEDEN TATLICILARA SUNUYORLAR DA BİZE SUNMUYORLAR”

Kıraathane işletmecisi Ahmet Şişman yaşanan olayla ilgili şunları söyledi:

“20 yıllık esnafım, kıraathane işletiyorum. Besin Unsurları Odası’nın pastanecilere, şekercilere, tatlıcılara şeker dağıttığını duydum lakin bundan biz faydalanamadık. Kodumuz uymadığını söylenerek bize vermediler. Ancak biz bunun yanında devlet kurumu olduğumuz için bizde Besin Hususları ile bir arada olduğumuz için çay, şeker biz de bunları tüketiyoruz lakin maalesef Besin Hususları, bu imkanı sunmuyor. Neden tatlıcılara sunuyorlar da bize sunmuyorlar? Ben bunu istiyorum.

“ŞEKERE KİRAYA BİZİM GÜCÜMÜZ YETMEZ OLDU”

Görüyorsunuz her taraf bomboş. Buradaki beşerler aç. Ben üç tane eleman çalıştırıyorum yanımda. Çayımı versinler benim. Kıymetli pahalı çay alıyorum. Devlet kurumu onlara veriyorsa, birebir imkanı bize niçin vermiyor? Ben bu mevzuda şikayetçiyim. Buradaki olay işte insanları görüyorsun bomboş, beşerler çay içemiyor. Kıymetli değerli alamıyoruz. Şekere kiraya bizim gücümüz yetmez oldu. Emeğimiz çıkmıyor burada. Maliyetler aldı başını gidiyor. Maliyeti anlatsam dudak uçuklar. Aldığım fiyatı ile sattığım şeyi birbirini bulmuyor.3 liraya sattığım sodayı, 3,5 liraya alıyorum tekrar geri bu duruma geldim. Ya kapatacağız kepenk vuracağız öteki deva kalmadı buna.”

“NACA KODUNUN İÇİNE GİRMEDİĞİNDEN ŞEKERDEN FAYDALANAMIYORLAR”

Gıda Hususları Esnaf Odası Lider Vekili Nami Nacar ise şunları söyledi:

“Şimdi biz pastaneci arkadaşlara şekerleri verdik. Ereğli Şeker fabrikasından KDV dahil olarak aldık ve pastanecilere dağıttık. Biz pastanecilere dağıtırken biz bunları bir devletin verdiği bir kod var naca kodu, naca koduna nazaran uygun olanlar ve olmayanlar, bu kıraathane ve kahvehane bunlar o naca kodunun içine girmediğinden şekerden faydalanamıyorlar.

“HER HUSUSTA HAKLILAR ZİRA ESNAF DAYANILMAZ SIKINTI DURUMDA”

Biz bunlara da şöyle bir hoşluk yaptık, yapmaya çaba ediyoruz daha doğrusu. Teknik bir rapor hazırladık raporu da sunduk devletimize biz bunlara tıpkı şekeri pastaneci arkadaşlara uygulanan yolun birebiri izlenerek Rize Çaykur’dan bu arkadaşlarımıza istediği hangi çeşit varsa bunların hepsinden biz oradan bir talepte bulunduk inşallah bunlarında bu cins problemlerini burada çözeceğimizi zannediyorum aşikâr teşebbüslerde bulunduk o denli beklemedeyiz inşallah yani arkadaşlarımız öbür bahiste haklılar. Her hususta haklılar zira esnaf dayanılmaz sıkıntı durumda.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.