On beş yıl sonra bakan seviyesinde birinci temas: Çavuşoğlu ve Dönmez’den İsrail’e kritik ziyaret

Uzun yıllar boyunca çeşitli düzeylerde tansiyonların yaşandığı Türkiye-İsrail ilgilerinde bu yılın başından itibaren olağanlaşma adımları hızlanmış, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’un mart ayında gerçekleştiridiği Türkiye ziyareti, bağlardaki olumlu havayı üst düzeye taşımıştı. Herzog’un Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde kararlaştırılan Türkiye’den bakan seviyesinde İsrail ziyareti bu hafta gerçekleşiyor. Çavuşoğlu, Dönmez’le birlikte yarın İsrail’e hareket edecek. İki bakan, Türk diplomasisinde gelenek olduğu üzere İsrail’le birlikte Filistin’i de ziyaret edecek. Çavuşoğlu ve Dönmez yarın birinci olarak Filistin’i ziyaret edecek, 25 Mayıs’ta ise İsrail’de mevkidaşlarıyla bir ortaya gelecek.

Mavi Marmara kriziyle 2010’da tarihinin en büyük tansiyonunu yaşayan, 2016’daki yumuşamayla karşılıklı büyükelçilerin atandığı Türkiye-İsrail bağlantıları, 2018’de ABD’nin İsrail’deki elçiliğini Kudüs’e taşıma kararı sonrası yaşanan tansiyondan bu yana maslahatgüzar düzeyinde sürdürülüyor. Çavuşoğlu’nun İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile görüşmesinin ana gündem hususu, iki ülke ortasında büyükelçilerin karşılıklı olarak yine atanması olacak. İsrail’le olağanlaşmanın birinci olarak gündeme geldiği geçen yıldan bu yana Türkiye’nin İsrail’e büyükelçi atayacağı argümanları vakit zaman gündeme gelse de büyükelçi ataması yapılmadı.

GÜÇ İŞBİRLİĞİ

Türk bakanların İsrail ziyaretinin bir öteki gündem unsuru de güç işbirliği olacak. Bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın akabinde Doğu Akdeniz’de İsrail açıklarındaki alanlardan çıkan doğalgazın, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması memleketler arası medyada yoğunlukla tartışılıyor. İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması konusunda yakın periyotta somut bir gelişme beklenmese de Türk bakanların ziyareti, bu tıp projeler için muhtaçlık duyulan iki ülke ortasında karşılıklı itimadın oluşturulması için birinci adım niteliğinde olacak. Çavuşoğlu ve Dönmez’in İsrail ziyareti, 15 yıl sonra Türkiye’den Tel Aviv’e bu seviyede yapılan birinci ziyaret olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.