Omicron varyantının diğer koronavürüs varyantlarından farklı…

Paylaş

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve her geçen gün yeni bir varyantı ile karşı karşıya olduğumuz koronavirüsün son varyantı Omicron, Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre Türkiye de dahil olmak üzere 89 ülkede görülmüş durumda. Bulaş olan bölgelerde vaka sayısı ise 3 gün içinde ikiye katlandı.

Omicron ile enfekte olan hastalar, orijinal koronavirüs ve koronavirüs varyantlarında olduğu gibi grip belirtileri yaşıyor. Burun akıntısı, eklem ağrıları, bağ ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerle karşı karşıya kalıyorlar. Ancak enfekte olan hastalar belirtilere bakarak koronavirüsün Omicron varyantı ile mi karşı karşıya olduğu henüz bilmiyordu.

Paylaş

İngiliz Daily Star gazetesinde yer alan habere göre, Omicron’un ilk ortaya çıktığı Güney Afrika’daki doktorlar, hastaların gece terlemesi semptomları bildirdiğini söylediler.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, Omicron yüksek düzeyde bağışıklığa sahip ülkelerde hızla yayılıyor. Ancak bunun virüsün bağışıklıktan kaçma yeteneğinden mi, yüksek bulaşıcılığından mı yoksa her ikisinin bir kombinasyonundan mı kaynaklandığı henüz belirsiz.

Paylaş

Doktorlar, aşı olanlarda semptomların daha hafif olduğunu söylüyor. İki doz aşının Omicron varyantına karşı etkisiz kalabileceği sonucuna ulaşan Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) araştırması ile 3. doz sonrası en fazla koruna sağlayan aşıyı belirledi.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından yapılan ilk analize göre, iki doz BioNTech, Omicron’dan kaynaklanan semptomatik bir enfeksiyona karşı yalnızca yüzde 30 ila 40 koruma sağlıyor. Aynı analize göre, bu oran 3. doz BioNTech’ten sonra 75’e kadar çıkıyor.

İki doz Astrazeneca üzerine güçlendici olarak BioNTech

Paylaş

İki doz Astrazeneca üzerine güçlendici olarak BioNTech

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na göre 6 ay önce bir Astrazeneca aşısı yaptırdıysanız, aşının semptomatik bir Omicron enfeksiyonuna karşı etkinliği sıfıra yakın.. İlk iki aşınız Astrazeneca ise, bir BioNTech güçlendirici aşısı olmanız durumunda etkinlik yüzde 70 seviyesine ulaşıyor.

omicron varyantı omicron varyantı belirtileri omicron semptomları omicron belirtileri gece terlemesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.