“Lapseki şeftalisi” coğrafik işaretiyle üreticisinin elini güçlendirecek

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde erkenci, orta ve geççi olmak üzere 3 periyotta yetiştirilen şeftali, lezzeti, aroması ve rengiyle yurt içi ve yurt dışı pazarında ilgi görüyor.

Mevsimdeki duruma nazaran haziran başı ve ortasında 3 milyon civarında ağaçtan toplanmaya başlanan eser, eylül sonuna kadar hasat ediliyor. Son periyotta üretilen eserin yarısından fazlası Almanya, Fransa ve İspanya üzere ülkelere gönderiliyor.

TÜRKPATENT’in, Lapseki Ziraat Odasının başvurusu üzerine Çanakkale’den 10’uncu eser olarak tescilini yaptığı Lapseki şeftalisi bu dönem piyasada coğrafik işaretiyle satışa sunulacak.

Lapseki Belediye Lideri Eyüp Yılmaz, AA muhabirine, büyük bir emek ve sürecin akabinde Lapseki şeftalisine coğrafik işaret dokümanı alındığını söyledi.

Bu süreçte emeği geçenlere teşekkür eden Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Bundan sonra üreticilerimiz Lapseki şeftalisiyle ilgili hem ekonomik hem de pazar olarak daha rahatlamış olacak. Lapseki bölgesi sahiden şeftali, meyve deposu bir ilçe. Yaklaşık 40 bin dönüm alanda, her yıl rekolte farklı olabilir lakin ortalama 150 bin ton şeftali yetiştiriliyor. Genelde ihracatın yanı sıra İstanbul pazarına gönderiliyor. İnşallah bundan sonra yapılacak çalışmalarla birlikte daha da gelişecek. Zira bizim çeşidimiz çok fazla. Lapseki bölgesinde yetiştirilen tüm çeşitlere coğrafik işaret alınması çok kıymetli.”

Yılmaz, coğrafik işaret alınmasıyla Lapseki şeftalisinin pazardaki hissesinin daha da güçlenmesini beklediklerini vurguladı.

“Üreticilerimiz odamızdaki ziraat mühendisleri kadar bilinçlidir”

Lapseki Ziraat Odası Lideri İsmail Sevim ise odanın 4 bin üyesinin yarısına yakınının şeftali üreticisi olduğunu aktardı.

Haziranda başlayan üretimin birtakım yıllarda ekim sonuna kadar sürdüğünü lisana getiren Sevim, “Markalaşma sürecinde yalnızca tek cins şeftaliyi almadık. Lapseki’de yetişen şeftali cinslerinin toplamını içine alıyoruz. 2021’in birinci ayında müracaat ettik, 2022’nin 5’inci ayında sonucunu aldık.” dedi.

Sevim, markalaşmanın ilçe merkezi ve köylerindeki üreticiler ortasında sevinçle karşılandığını belirtti.

Lapseki için şeftali üretiminin büyük kıymete sahip olduğunu vurgulayan Sevim, şunları kaydetti:

“Bizim pazarlarımız çok. İhracatımız, İstanbul pazarımız, İzmir pazarımız, iki yıldır Ankara pazarımız var. Bunlar daima artarak gelişti. Aromatik birleşenlerinin çok farklı olduğu bir eser. Lapseki şeftalisi, bölgenin iklimi ve coğrafik yapısı nedeniyle çok lezzetli. Pak toprak, hava, su; bunlardan kaynaklanmaktadır. Bunların bir de beslenmesi var. Şeftalinin ilaçlanması, bakımı bunlar çok değerli şeyler. Bölgemizdeki şeftalimizde bir tane kalıntılı ilaç bulamazsınız. Üreticilerimiz odamızdaki ziraat mühendisleri kadar şuurludur. Mesela ‘Bu ilacı atarsam kaç gün sonra hasat ederim, bu ilacı atarsam ne kadar yararı olur, kaç gün geçer, kaç gün tekrarlamam lazım?’ Hepsi şuurlu formda bize sorarlar, danışırlar. Bu da üretilen esere olumlu yansıyor.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.