Kurban etinde oluşan Rigor Mortis’e dikkat: ‘Hemen yemeyin…’

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat edilmesinin yanı sıra ete uygulanan pişirme yolunun de sıhhat açısından değerli olduğu belirtti.

Kendisine ilişkin özel kliniği olan Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, kurban etini hakikat biçimde tüketmemizde insan sıhhatini bozabileceğine değinerek ihtarlarda bulundu.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bilhassa bölümden çabucak sonra tüketilen etin insan sıhhatini bozduğuna değinen Öztürk, “Kurban etini kısımdan sonra tüketimini önermiyoruz. Hayvan kesildikten sonra kaslarda oluşan rigor mortis ‘ölüm sertliği’ sindirime uygun değildir. Mevt nedeniyle oksijen yardımıyla güç oluşumu durur ve kasların kasılıp gevşemesi bozulur. Kasılıp gevşeme için gerekli güç sağlanmadığı için birtakım lifler kasılı kimileri gevşek durumda kalır, kasılı durumda kalan lifler ete sertlik verir” dedi.

“HEMEN TÜKETİLMESİNİ ÖNERMİYORUZ”

Kurban etinin tüketilmeden evvel dinlenmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, “Kesimden 1-2 gün sonra sert kas lifleri yumuşamaya başlar. Bu nedenle etlerin yeme kalitesini artırmak için kesitten sonra olgunlaştırmak gerekir. Hayvan kesildikten sonra etin yumuşaması ve suyu vermesi için en az 1 gün uygun depolama şartlarında beklemelidir. Yağlı kâğıt da yahut buzdolabı poşetinde 3 yahut 5 derece buzdolabında bekletilmelidir. Yeni kesilmiş et sert olması nedeniyle hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve ishal üzere sorunlara yol açabilmektedir. Bundan ötürü tüketilmesini önermiyoruz. Şayet çok tüketmek isteyen bireyler varsa az ölçüde ve âlâ pişmiş olarak tüketmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.