Kolombiya’da silahlı akın: 8 polis öldü

Kolombiya’da yayın yapan El Tiempo gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, bir toplumsal yardım programından Huila’nın Neiva kentine bağlı San Luis kasabasına döndükleri sırada 2 devriye aracına kırsal alanda atak düzenlendi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Kara yolu ile ulaşımın güç olduğu bölgede evvel bombalı hücuma uğrayan 2 devriye aracına, akabinde da uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı, 8 polisin hayatını kaybettiği belirtildi. Taarruzun failleri şimdi belirlenemezken, Huila bölgesinde Kolombiya hükümeti ile 2016’da imzalanan barış muahedesine karşı çıkan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) mensup kümelerin bulunduğu biliniyor.

‘BU OLAYLAR, TAM BİR BARIŞIN AÇIK BİR SABOTAJINI SÖZ EDİYOR’

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “San Luis, Huila’da 8 polisin öldüğü patlayıcılarla düzenlenen saldırıyı kati surette reddediyorum. Aileleriyle dayanışma içinde olduğumu bildiriyorum. Bu olaylar, tam bir barışın açık bir sabotajını tabir ediyor. Soruşturmayı üstlenmeleri için yetkililerden bölgeye gitmelerini istedim.” tabirlerini kullandı.

Savunma ve İçişleri Bakanları ile Ulusal Polis Genel Müdürüne Neiva’da bir acil durum masası kurulması talimatını veren Petro, taarruzun düzenlendiği Neiva kentine gitti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.