Kış döneminde hazır giysiye yüzde 100 artırım yolda: ‘Fiyat artışları şaşırtan olmayacak’

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyeleri ortasında yaptığı Haziran Ayı Anketi’nin sonuçlarına nazaran, organize perakende dalında ciro yüzde 80 arttı. Lakin, adet satışları hudutlu kaldı.

Adet satışlarında istenen seviyeye ulaşılamasa da perakendede canlılığın devam ettiğini bildiren BMD Lideri Sinan Öncel, “Turistlerin de katkısı ile bu hareketliliğin yaz dönemi boyunca süreceğini öngörüyoruz. Ekim’den sonrası için bir iddiada bulunmak için şimdi erken olmakla birlikte artan fiyatlar nedeniyle hem bölüm hem de tüketici açısından kış döneminin şiddetli geçeceğini söyleyebiliriz” dedi.

Anket sonuçlarına nazaran, organize perakende dalında maliyet artışlarının tesiriyle cirolar geçen yaza oranla ortalamada yüzde 80 artarken, birçok marka adet satışlarında hâlâ pandemi öncesindeki sayıları yakalayamadı.

“MALİYET BASKISI SÜRÜYOR”

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran, kesimde ham husus, güç, dağıtım ve personellik başta olmak üzere yüksek girdi maliyetlerinden kaynaklanan baskının devam ettiğini vurgulayan BMD Lideri Sinan Öncel, kış dönemi eserlerinde yıllık artışın ÜFE oranlarına yaklaşmasının şaşırtan olmayacağına dikkat çekti.

BMD’nin üyeleri ortasında yaptığı Haziran Ayı Anketi’nin sonuçlarını pahalandıran Sinan Öncel, turistlerin tesiriyle perakende kesiminde ciro artışının haziranda da devam ettiğini bildirdi.

Yüzde 100 ve üzerinde ciro artışını yakalayan şirketler de olduğunu fakat cirolardaki bu artışın adetlere tam olarak yansımadığını lisana getiren Öncel, “Birçok markamız adet satışlarında 2019 sayılarını yakalamakta zorlanıyor. Cirolardaki büyüme adetten değil, fiyat artışlarından kaynaklanıyor. Ham husus fiyatlarında bir gevşeme olmakla birlikte öteki girdilerdeki maliyet baskısı sürüyor. Haziran ayı bilgilerine nazaran ÜFE ve TÜFE ortasında 60 puan fark bulunuyor. Firmalar bu maliyetleri önümüzdeki aylarda bir biçimde fiyatlara yansıtmak durumunda kalacak. Kış dönemi eserlerinde yıllık bazda yüzde 100’e varan fiyat artışları şaşırtan olmayacak” değerlendirmeside bulundu.

Tüketicideki beklenti fiyat artışlarının devam edeceği tarafında olduğunu da belirten Öncel, “Turistlerin de katkısı ile hareketliliğin yaz dönemi boyunca süreceğini öngörüyoruz. Ekim’den sonrası için bir varsayımda bulunmak için şimdi erken olmakla birlikte hem dal hem de tüketici açısından kış döneminin kuvvetli geçeceğini söyleyebiliriz” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.