Kahvenin karaciğere iyi gelmesi için kaç bardak içilmesi gerekir?

Paylaş

Sadece birkaç yıl öncesine kadar birçok kişi kafein içeriğinden dolayı vücuda zararlı olduğuna inandıkları için bu maddeyi içmekten kaçınıyordu. Bununla birlikte, son yıllarda yeni araştırmalar yapıldı ve ölçülü kahve tüketiminin aslında sağlığımız için faydalı olduğunu kanıtladı.

Çeşitli araştırmalar, kahvenin diyabet, Alzheimer ve hatta Parkinson hastalığı gibi sorunların tedavisinde ve önlenmesinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Şimdi, yeni araştırmalar bize daha fazla kahve içmek ve faydalarından yararlanmak için başka bir önemli neden sunuyor.

Bu araştırmayı gerçekleştirmek için bilim insanları, ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketinden (NHANES, 1999-2010) elde edilen verileri kullandılar. 20 yaş üstü toplam 27.793 katılımcı seçtiler.

Paylaş

Gönüllüler, kahve içme alışkanlıkları hakkında bir anket doldurdu ve araştırmacılar, karaciğer fonksiyonunun çeşitli belirteçlerinin kandaki seviyelerini ölçtüler.

Bu anketin amacı, katılımcıların karaciğer sağlığını ölçmekti. Genel olarak, günde üç veya daha fazla fincan kahve tüketenlerin, kahve tüketmeyenlere göre daha düşük karaciğer enzim seviyelerine sahip olduğu bulundu.

Sonuç olarak, araştırmacılar kahvede bulunan kafein dışındaki bileşiklerin, ölçülü olarak tüketildiğinde karaciğer sağlığını desteklediğini belirlediler.

Hepatology dergisinde de yayınlanan başka bir araştırmada, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan hastalarda kahve tüketiminin karaciğerde artan bağ dokusu (fibrozis) birikimini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıktı.

Paylaş

Araştırma, kafeinin yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde fibrozu azaltabileceğini belirledi. Bunu kronik karaciğer hastalığı olan kişilerde de yapabilir.

Bu araştırmayı yürütmek için bilim insanları, 306 kişiyle kafein alımları hakkında röportaj yaptı ve onları derecelendirilmek üzere dört gruba ayırdı:

Paylaş

Bu maddeyi tüketen bu durumdaki hastalar, NASH evre 0-1 olan hastalara kıyasla anlamlı bir fark gösterdi.

İlginç bir şekilde, NASH evre 0-1 olan hastalarda normal kahveden kafein alımının %58’i ile NASH evre 2-4 hastalarına kıyasla kahve tüketimi daha yüksekti ve kafein alımının sadece %36’sı normal kahvedendi.

Paylaş

Ancak uzmanlara göre klinik sonuçlarda bu maddenin tüketim miktarını incelemek için daha fazla kanıt ve araştırmaya ihtiyaç var.

karaciğer sağlık

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.