İstanbullulara bir uyarı da AKOM’dan geldi: 87 yılı kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul için günlerdir yaptığı Sibirya kökenli Aybar kar fırtınası, kentin yüksek kesimlerinde etkisini gösteriyor. Son 35 yılın en kuvvetli fırtınası olması beklenen fırtına nedeniyle kent genelinde düğmeye basıldı.

AKOM'dan İstanbullulara kar yağışı uyarısı: 87 yılı kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir

AKOM HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

AKOM da önlemlerini aldı. AKOM koordinasyonunda İstanbul’un 4023 kilometrelik yol ağında çalışmalar bu sabahtan itibaren başladı. Kar küreme araçları ve tuzlar yol kenarlarına yerleştirildi. AKOM’dan alınan verilere göre, 2000 araç 9500 personel kar yağışı uyarılarının kapsadığı günler boyunca görev yapacak. 465 müdahale noktasında hazır bekletilen araçların yanı sıra 220 bin ton tuz ve 1290 ton solüsyon hazırda bekletiliyor.

AKOM'dan İstanbullulara kar yağışı uyarısı: 87 yılı kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir

”87 YILI KADAR OLMASA DA 2. SIRAYA YERLEŞİR”

AKOM Meteoroloji Mühendisi Osman Çaylak İstanbul’un uzun yıllar ortalamasına baktığımızda Mart’ta çok sık kar almaz. 1987 yılı özel bir yıldı. Şu anki beklenen durum mart ayı ortalamalarının üzerinde 87 kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir gibi gözüküyor. Çarşamba gece saatlerinden itibaren Sibirya soğukları hakim olacak. Cumartesi pazar da yağış devam edecek gibi duruyor dedi.

AKOM'dan İstanbullulara kar yağışı uyarısı: 87 yılı kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir AKOM Meteoroloji Mühendisi Osman Çaylak.

”YAĞIŞLAR BU HGECE ÇOK ETKİLİ OLMAYACAK”

Osman Çaylak Bugün için riskli bir durum yok. Perşembe sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul’un Kuzey bölgelerinden itibaren, kar yağışı geçişleri başlayacak. Perşembe sabah 05.00’ten sonra etkili olmasını bekliyoruz. Perşembe günü tam gün kar yağışı olacak. Çarşamba için zaten karla karışık yağmur yağacak diye uyarılar yapılmıştı. Çarşamba günkü yağışlar çok etkili olmayacak diye konuştu.

AKOM'dan İstanbullulara kar yağışı uyarısı: 87 yılı kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir

KAR KALINLIĞININ 20 CM OLMASI BEKLENİYOR

Sibirya kökenli olduğu bilinen Aybar soğuk hava dalgasının etkisiyle kar yağışlarının il genelinde aralıklarla kuvvetli (10-20 cm kar örtüsü), kentin kuzeyinde ve boğaz kesiminde kuzeydoğu yönlerden esecek kuvvetli rüzgar ve fırtına ile birlikte deniz etkili yoğun kar sağanakları (20 cm üzeri kar örtüsü) şeklinde olması bekleniyor.

İstanbullulara bir uyarı da AKOM'dan geldi: 87 yılı kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşirRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.