İsrail, AB’ye doğalgaz satışını arttıracak

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalanan anlaşmayı “Ne kadar özel bir an” sözleriyle tanımlarken, anlaşmanın Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağlayacağını söyledi.

ENERJİDE İŞBİRLİĞİ

“Bu savaşın başlaması (Ukrayna-Rusya savaşı) ve Rusya’nın enerji kaynaklarını keserek bize enerji üzerinden şantaj yapması üzerine Rusya’ya olan enerji bağımlılığımızdan uzaklaşmaya karar verdik” diye konuşan Ursula von der Leyen, bu anlaşmaya birlikte bölgedeki enerji işbirliğinin bir üst seviyeye taşındığını söyledi. Avrupa ülkeleri geçen yıl doğalgaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan ithal etmişti.

MISIR ÜZERİNDEN TAŞINACAK

İsrail Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ilk aşamada 3 yıl ve daha sonra 2 yıl opsiyonlu olarak imzalanan anlaşmaya göre, İsrail doğalgazı önce boru hatlarıyla Mısır’ın Akdeniz kıyısındaki sıvılaştırma tesislerine gönderilecek, oradan da tankerlerle kuzeydeki Avrupa pazarlarına nakledilecek. İsrail’in güney Akdeniz’de yaklaşık 690 milyar metreküplük iki doğalgaz alanı bulunuyor. İsrail’in doğalgazının Türkiye üzerinden boru hattıyla taşınması da tartışılıyor.

RUSYA, ALMANYA’YA GAZ AKIŞINI AZALTTI

Avrupa Birliği, alternatif doğalgaz tedarikçisi ararken Rusya, Kuzey Akım boru hattı üzerinden Almanya’ya doğalgaz akışının üçte bir oranında azalttı. Önceki gün başlayan uygulama dün de sürdü.
Önceki gün Rusya, Alman Siemens şirketinin kompresör ünitelerindeki ‘tamiratı’ nedeniyle sevkiyatı yüzde 40 azaltarak 100 milyon metreküp indirdiğini açıklamıştı, dün ise sevkıyat günde 67 milyon metreküpe çekildi. Rusya, Kanada’nın yaptırımları nedeniyle Rusya’da çalışan Alman Siemens’in bakım için gerekli ekipmanları sağlayamadığını iddia ederken Almanya, tam da doğalgaz depolarını doldurmaya çalıştığı bir dönemde gelen bu adımı ‘siyasi’ olarak nitelendiriyor. Rusya; Bulgaristan, Polonya, Finlandiya, Hollanda ve Danimarka gibi ülkelere de doğalgaz akışını durdurmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.