İçişleri’nden Kılıçdaroğlu’na İBB yanıtı: Gündemi iyi takip etmiyor

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İBB’ye soruşturmayla ilgili açıklamasına yanıt verdi. Çataklı, Kılıçdaroğlu’nun gündemi iyi takip etmediğini vurgulayarak, “Umarız bilgileri bu açıklamadan öğrenir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İBB, 34 dosyada toplam 13 milyar 202 milyon lira kamu zararı tespit etti” iddialarına İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı yanıt verdi. Çataklı, yazılı açıklamasında, Kılıçdaroğlu’nun, TBMM’deki bir konuşmasında, “Önce 30’a, sonra 25’e yakın İBB’ye yönelik yürütülen soruşturma dosyası olduğunu söylediğini” ifade etti.

İddialar üzerine yeni açıklama yapıldı
Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Meclisteki bütçe konuşmasında 34 dosya olduğunu açıklaması üzerine Kılıçdaroğlu’nun “Kendisini bugün düzelttiğini ve bazı iddialar ileri sürdüğünü” belirten Çataklı, Bakan Soylu’nun, İBB’de yürütülen soruşturmalarla ilgili gerekli açıklamaları yapmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nun bugünkü beyanları üzerine bir kez daha açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

“Dosyalar ayrıntılı olarak incelendi”
Söz konusu dosyaları araştırmak üzere İçişleri Bakanlığınca 3 mülkiye müfettişinin görevlendirildiğini aktaran Çataklı şunları kaydetti:

“Müfettişler tarafından toplam 34 dosya, 32 bilirkişi görevlendirilmek suretiyle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda 3’ü ihale, 16’sı gayrimenkul alımı, 1’i STK’lere yardım, 1’i kentsel dönüşüm projesi olmak üzere toplam 21 dosyada hukuka aykırılığa rastlanmadığı için araştırma raporları düzenlenerek ilgili mercilere gönderilmiştir. Şirketlere ait 7 dosya ise Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile müştereken incelenmektedir.”

“Gerçeği yansıtmıyor”
Mülkiye müfettişlerince 6 dosya hakkında ise ön inceleme talebinde bulunulduğunu ve Bakanlık makamının 26 Kasım 2021 tarihli onayı ile müfettişlere ön inceleme izni verildiğini aktaran Çataklı, “Sonuç olarak 34 dosyanın tamamı hakkındaki incelemeler, mevzuat çerçevesinde yürütülmüş veya yürütülmekte olup sayın Kılıçdaroğlu’nun 13 milyar 202 milyon lira kamu zararı iddiası ise gerçeği yansıtmamaktadır. Müfettişler görevini tamamladığında konuyla ilgili olarak kamuoyuna detaylı bilgilendirme yapılacaktır.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi. Çataklı, “Kılıçdaroğlu gündemi iyi takip etmiyor. Takip etseydi, İBB dosyaları ile ilgili Bakanımızın açıklamasını görür, bugünkü açıklamayı yapmazdı. Ancak sevindirici bir gelişme var, dosya sayısını öğrenmiş, diğer bilgileri de umarız bu açıklamadan öğrenir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.