İBB, İzmit’e yaptığı konutları teslim etti

İBB iştiraki KİPTAŞ ve İzmit Belediyesinin 18 ay evvel başlayan işbirliği sonuçlandı. KİPTAŞ’ın üretimini tamamladığı 4 bloktaki, 143 konut ve 5 ticari ünite için düzenlenen ‘Anahtar Teslim Töreni’; CHP TBMM Başkanvekili Haydar Akar, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet’in iştirakleriyle gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ ve İzmit Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Arızlı Mahallesi’ndeki İzmit Çınar Evleri’nin temeli, 28 Aralık 2020’de atıldı. KİPTAŞ, “Afet odaklı toplumsal konut” üretmeyi amaçlayan projeyi, yaklaşık 18 ayda tamamladı.

İzmit Çınar Konutlar için düzenlenen Anahtar Teslim Töreni’ne, CHP TBMM Başkanvekili Haydar Akar, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet’in iştirakleriyle gerçekleştirildi. Projede hak sahibi olan çok sayıda vatandaş da merasim alanında hazır bulundu.

AKAR: “BELEDİYE LİDERLERİMİZİN HOŞ ÖRNEKLERİNE ŞAHİT OLUYORUZ”

İstanbul ve Kocaeli’nin ortak sorunlarından birinin zelzeleye sağlam konutlar olduğuna dikkat çeken Akar, “Bir taraftan yeni konutlar üretmeliyiz, öteki taraftan da sarsıntıya dayanıksız olan binaları, bir an önce elimine edip, onların yerine yeni binalar inşa etmeliyiz” dedi.

Akar, “Okul yaptığınızda, bir 30 sene okula gereksiniminiz olmaz. Konut yaptığınızda, 30 sene konuta muhtaçlık olmaz. Yol yaptığınızda bir 30 sene, adliye yaptığınızda, hastane yattığınızda bir 30 sene gereksiniminiz olmaz. Ancak Kocaeli ve İstanbul üzere, ‘yaşayan kentlerde’ her geçen gün konut gereksiniminiz vardır, Her geçen gün hastaneye gereksiniminiz vardır. Yol gereksiniminiz vardır. Bunun için de bu kentler, yalnızca merkezi idareler tarafından sevk edilecek, yönetim edilecek kentler değildir. Onun için de belediyelere, lokal idarelere büyük vazife düşmektedir” açıklamasında bulundu.

Belediyelerin yalnızca çöp toplayıp kaldırım yapmadığına dikkat çeken Akar, “Bunun da en güzel iki örneği Sayın İmamoğlu ve Sayın Kaplan karşımızda duruyor.” dedi.

İMAMOĞLU: “ZOR BİR VAKİTTE BU İŞE GİRİŞTİK”

Projenin temelini 2020 yılının Aralık ayında attıklarını hatırlatan İmamoğlu ise, “Gerçekten güç bir vakitte bu işe giriştik. Fakat sıkıntı vakitte iş yapabilme kabiliyetini göstermek, toplumda olan o inanç hissini daha üste taşır. Güç vakitte iş başarmak, kamu ismine ve toplum ismine hoş işleri yapabilmek, topluma da bir özgüven kazanımı getirir” formunda konuştu.

“HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

“Ekonomi kendi kendine bozulmaz, iktisat durup dururken krize uğramaz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Enflasyon durduk yerde tek haneli sayılardan, ne yazık ki üç haneli sayılara çıkmaz. Bu manada dünyanın içinde olduğu ekonomik kriz ortamını mazeret gösteren bütün hükümet temsilcilerine şunu söz edelim ki, halkımız da bilsin ki; ne yazık ki tekrar bütün dünya içerisinde, bu ekonomik krizde en başarısız olan, sayıları, bilgileri açısından halkımızın en derinden yoksullaştığı ve toplumun alım gücünün en tabana vurduğu, birebir vakitte maliyetlerin yükseldiği ve ortadaki gelir farklarının en fazla büyüdüğü ülke olmayı başarabildik. Ne acı bir fatura. Olağan bunları geriye döndürecek halkımızın birikimi, feraseti, dönüşüm dileği vardır. Bunlar da olacaktır. Çok yakındır. Başaracağız.”

“HERKESLE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

Ekonomik kriz içerisinde bu türlü bir projeyi vatandaşlarla buluşturmanın gururunu yaşadığının altını çizen İmamoğlu, projeyi başlattıklarında, kimi çevrelerden, “Madem hizmet yapıyorsunuz, gelin bizim ilçemizde de yapın’ halinde tenkit aldıklarını aktaran İmamoğlu, “Biz de açık davet yapmıştık. ‘Bizi davet edin. Uygun, makul yerleriniz var ise, seve seve geliriz” demiştik. Kocaeli’nin hangi ilçesi olursa olsun, zelzeleye sağlam proje üretiriz” dedi.  İmamoğlu lakin, o gün Fatma Hürriyet’in gösterdiği hamaseti başka ilçe belediyelerinin gösteremediğini belirterek, “Kocaeli’nin 10 ilçesi gösterseydi, bugün, 1,500-2000 konutu rahatlıkla Kocaeli’nde teslim etmiş olurduk. Ancak biz, o yüreği açıkçası göremedik” dedi.

“KİPTAŞ, BİZİM DEVRİMİZDE 7 SIRA YÜKSELDİ”

Talep gelen her yerde iş ürettiklerinin altını çizen İmamoğlu, KİPTAŞ’ın kendi periyotlarında, inşaat bölümünde faaliyet gösteren birinci 500 firma ortasındaki listede 7 sıra yükselerek, 11’nci sıraya yerleştiği bilgisini paylaştı.

KAPLAN: “ŞİKAYET ETMEK YERİNE, TAHLİL ÜRETMEYE ÇALIŞTIK”

İlçe belediyesi olarak mecliste çoğunluğa sahip olmadıklarını kaydeden Kaplan da şu sözleri kullandı:

“Hükümet üzere bir dayanağımız yok. Büyükşehir üzere bir dayanağımız yok. Üstüne bir sürü borçlar ve kasvetler var. Sözlerimiz ortasında ‘Bu kentte, toplumsal konut anlayışını değiştirecek konutlar yapacağız vaadimizi nasıl gerçekleştireceğiz’ diye karalar bağlamak yerine, tahlil üretmeye çalıştık.

Pandemi periyodu, derinleşen ekonomik kriz… Her şeye karşın her şeyin bir devası vardır, niyetiyle elimizden geldiği kadar şikayet etmek yerine, tahlil üretmeye çalıştık. Ve dedik ki ‘Bizim aslanlar üzere İstanbul Büyükşehir Belediyemiz var.’ Çabucak kapısını çaldık. Sağ olsun Sayın Liderimiz, hiç ikiletmeden, ‘Hemen çalışmaya başlayalım’ dedi.”

İLK TALİHLİLER ANAHTARLARINI ALDI

Konuşmaların akabinde, İzmit 3. Noteri Yılmaz Yeşil’in huzurunda hak sahiplerinin oturacakları daireleri belirleyecek kura çekimine geçildi. Akar’ın çektiği kurayı, Ecem Karakurt; İmamoğlu’nun çektiği kurayı, Hakan Şıpka ve Kaplan’ın çektiği kurayı ise, Senem Sirmen isimli vatandaşlar kazandı. Heyet, kura çekiminin akabinde örnek daireyi gezdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.