Her gün bir dilim karpuz yemenin 7 kusursuz tesiri

Yazın en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz, susuzluğu giderirken, birebir vakitte serinletici ve sıhhate yararlı tesirler sağlar. En sevilen meyvelerden biri olan karpuz, sıhhat için de inanılmaz yararlı tesirlerle doludur.

Karpuz, yazın en hafif ve en az kalorili meyvelerden biridir. Su açısından varlıklı olan karpuz, neredeyse hiç yağ içermez.

Kaloriler karpuzun doğal şeker içeriğinden gelir, fakat tekrar de çok azdır. 100 gram karpuz yalnızca 30 kalori içerir. Bu nedenle diyetine dikkat edenler de karpuzu meselesiz yiyebilir ve yararlarından yararlanabilir.

Karpuzun faydaları

Karpuzun içeriğinin 92’si su, yüzde 8’i ise şekerdir. Bu nedenle tüketimi, en sıcak günlerde ferahlamanızı sağlarken, tıpkı vakitte bedenin susuz kalmasını önler. İçeriğindeki suyun zenginliği sayesinde karpuz bedenin detoksunu destekleyen bir meyvedir. Ayrıyeten selülitle savaşmaya yardımcı olur.

Karpuz enerjik bir meyvedir ve güç düzeylerini artırır. Bu, bedenin genel sıhhatini destekleyen dopamin üretimi için kullandığı B6 vitamini içeriği sayesinde olur. Karpuz ayrıyeten beden tarafından hücrelere güç sağlamak için kullanılan magnezyum içerir.

Karpuz kalp hastalıklarına karşı doğal bir yardımcıdır ve makus kolesterol seviyelerini düşürür. Karpuzda bulunan ve hipertansiyon ve kalp hastalıklarını önleyen bir unsur olan sitrülin epeyce yararlıdır. Birtakım araştırmalara nazaran günde bir dilim karpuz, kandaki kolesterol düzeyinin düşürmesine yardımcı olur.

Karpuzda bulunan likopen isimli güçlü bir antioksidan, iltihap önleyici bir unsurdur. Karpuz tüketmek kilonuzu denetim altında tutmanıza da yardımcı olabilir. İçindeki bol ölçüde su sayesinde yalnızca susuzluğu gidermekle kalmaz, tıpkı vakitte açlık hissini de bastırır.

Karpuz yemek uyku kalitesini artırmaya da yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra birkaç dilim karpuz yemek, içerdiği karbonhidrat nedeniyle bedendeki serotonin üretimini uyarır. Akşam saatlerinde serotonin düzeyleri yükseldiğinde, beyin, uyku için daha elverişli hale gelir.

Karpuzda bulunan sitrülin, beden tarafından arginin üretimi için kullanılan bir amino asittir. Arginin, kan damarlarını genişletebilen ve genital organlara kan akışını iyileştirebilen gerçek bir afrodizyak olarak kabul edilir.

Karpuz çekirdeğinin bile tüketilebildiğini ve yararlı özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu küçük çekirdekler lif bakımından zengindir, bu nedenle müshil tesiri vardır ve birebir vakitte bedelli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Her gün bir dilim karpuz yemenin 7 şahane etkisi

İşte günde bir dilim karpuz yemenin 7 tesiri.

Susuzluğu önler

Vücudun kâfi sıvı alması, düzgün çalışması için değerlidir ve yaz mevsiminde daha da değerlidir. Bunun için karpuz üzere su içeriği yüksek besinleri tüketmek, bedeninize gerektiği üzere çalışması için gereksinim duyduğu suyu vermek için yardımcı olabilir.

Karpuzun yüzde 92’si sudan oluşur, bu da onu günlük su alımı için harika bir seçim haline getirir. Ayrıyeten, su içeriğinin zenginliği ve içeriğinde yağların olmaması, karpuzun epey hafif ve az kalorili meyvelerden biri olmasını sağlar.

Faydalı bileşikler sağlar

Karpuz düzgün ölçüde potasyum, magnezyum ve A ve C vitaminleri dahil olmak üzere çeşitli besinler içerir. Yaklaşık 150 gramlık bir karpuz dilimi 11,5 gr karbonhidrat, 0,6 gr lif, 0,9 gr protein, 0,2 gr yağ, A vitamininin günlük bedelinin yüzde 5’i, C vitamininin yüzde 14’ü, potasyumun yüzde 4’ü ve magnezyumun yüzde 4’ünü sağlar.

Ek olarak karpuz, spor sırasında performansı artırabilen bir amino asit olan sitrülin kaynağıdır. Ayrıyeten özgür radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve diyabet, kalp hastalıkları ve kanser üzere hastalıkların gelişme riskine karşı muhafaza sağlayan C vitamini, karotenoidler, likopen ve cucurbitacin E üzere antioksidanlar açısından da zengindir.

Kalp sıhhatini güçlendirir

Karpuzda bulunan likopen ve sitrülin, tansiyonu ve kolesterolü düşürerek kalp sıhhatini güçlendirir.

Bazı araştırmalara nazaran, karpuzun içerdiği likopen kandaki kolesterol düzeylerini ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olurken, yüksek kolesterol düzeylerinin neden olduğu oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur.

Ek olarak karpuz, bedendeki nitrik oksit düzeylerini artırabilen ve kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan ve tansiyonu düşüren bir amino asit olan sitrülin içerir.

Kas ağrılarını giderir

Ayrıca sitrülin, antrenman sırasında performansı artırabilir ve kas ağrılarını azaltabilir.

Çalışmalar, en az 7 gün boyunca tertipli sitrülin alımının antrenman performansını güzelleştirdiğini ve bedenin nitrik oksit üretimini arttırdığını göstermektedir.

Sarı nokta hastalığını önler

Likopen, bilhassa yaşlılarda körlüğe neden olabilen yaygın bir göz sorunu olan sarı nokta hastalığını (makula dejenerasyonu) önlemede kıymete tesirine sahiptir.

Çalışmalar, likopenin göz hücrelerinde iltihaplanmanın hücrelere verdiği ziyanı azalttığını göstermektedir.

Cilt sıhhatini iyileştirir

Karpuz, cilt sıhhati için çok kıymetli olan A ve C vitaminlerini içerir. C vitamini bedenin cildi esnek ve saçı güçlü tutan bir protein olan kolajen üretmesine yardımcı olur. Çalışmalar daha yüksek C vitamini alımının, kırışıklık ve kuru cilt riskini kıymetli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

A vitamini ise cilt hücrelerinin oluşmasına ve onarılmasına yardımcı olduğu için cilt sıhhati için çok değerlidir.

Sindirimi iyileştirir

Karpuzda bulunan lif ve su, tertipli bağırsak hareketlerini destekleyerek sindirim sıhhatine yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, düşük sıvı içeriğine ve düşük lif alımına sahip olanların kabızlık yaşama mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sistemli karpuz tüketimi, kabızlığı önler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.