Halkbank kaybetti, Odatv kazandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararının düzeltilerek Can Özçelik’e beraat verilmesine hükmetti.

“YENİDEN YARGILAMAYA GEREK YOK KARAR: BERAAT”

Yerel mahkemenin ceza kararını istinaf mahkemesine taşıyan Odatv Avukatı Feza Yalçın, “Haberin basın özgürlüğü kapsamında kaldığını” vurgulamıştı.

Dosyayı inceleyen istinaf mahkemesi, yeniden yargılama yapmaya gerek duymadan verilen hapis cezası kararını düzelterek Can Özçelik’e beraat verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi kararında Odatv’nin haberinin “basın özgürlüğünün olmazsa olmaz unsuru olan ‘kamu adına sorma hakkı’ kapsamında kaldığını” vurguladı.

Odatv’nin haberinin maddi olgulara dayandığı anlatılan kararda, Halk Bankasının dezenfektanla temizlenmesine ilişkin haberin “ihalenin içeriğine ilişkin sorulardan ibaret olduğu, soru sormak dışında somut tehlikeyi amaçlayan herhangi bir tespit ve yorum içermediği” ifade edildi.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMAZSA OLMAZI SORU SORMA HAKKI KULLANILMIŞTIR”

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, kararında yeniden yargılama yapılmaksızın yerel mahkemenin verdiği cezanın hükmünü değiştirerek “Beraat” olarak düzeltti.
Kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Şikayet dilekçesinde, habere konu ihalenin varlığının kabulü karşısında, haberin maddi bir olguya dayandığının anlaşıldığı, dilekçe ekinde sunulan haber çıktılarından ise haberin, maddi olgu olan ihalenin içeriğine ilişkin sorulardan ibaret olduğu, soru sormak dışında somut tehlikeyi amaçlayan herhangi bir tespit ve yorum içermediği, eylemin bu haliyle Anayasamızın 26’ncı maddesinde koruma altına alınan basın özgürlüğünün olmazsa olmaz unsuru olan ‘kamu adına sorma hakkı’ kapsamında kaldığının kabulü gerekeceği açık olup, yeniden duruşma yapılmaksızın yerel mahkeme kararındaki sanığın mahkumiyetine ilişkin gerekçe kısmı ile hüküm kısmının karardan çıkarılarak yerine, ‘Beraatına’ ibaresi eklenerek düzeltilmesine karar verildi.”

HALKBANK’A SORULARIMIZ

Odatv, Halkbank’ın dezenfektanla temizlenmesine ilişkin haberde, ihaleyi alan şirketin daha önce yeni havalimanına düşük fiyatla iş yaptığını yazmıştı.

Haberde, Halkbank yönetimine olaya ilişkin şu sorular yöneltilmişti:

“-Halkbank’ın dezenfektanla temizlenmesiyle ilgili ihale yapıldı mı?
-İhale yapıldıysa, kaç şirket katıldı?
-Halkbank’ın dezenfektanla temizlenmesiyle ilgili ihale hangi şirkete verildi?
-Anlaşmada metrekare fiyatı kaç TL olarak belirlendi?
-İhaleyi alan firmanın Halkbankası’na metrekaresi 7 lira fiyat verdiği belirtiliyor. Buna karşılık aynı firmanın yeni havalimanına ise metrekaresi 1 liraya fiyat verdiği görülüyor. Halkbankası’na yönelik bu fiyat farkının nedenini nasıl açıklarsınız?
-Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın tavrı nasıl oldu?
-Lütfi Elvan size bu konuda ihale ile ilgili rahatsızlığını dile getirdi mi?
-Lütfi Elvan’ın uyarılarına karşılık neden gerekli işlemler yapılmadı?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.