Güneş fırtınaları irtibat sistemlerini olumsuz etkileyebilir

Dünyayı vurması beklenen jeomanyetik güneş fırtınalarının, şiddetine bağlı olarak bağlantı sistemlerinde sıkıntılara yol açabileceği bildirildi.

Hava varsayımı ve tabiat olayları iddiaları sunan ABD kurumu National Oceanic and Atmospheric Administration’ın (NOAA) yayımladığı rapora nazaran, güneşte yaşanan patlamalar sonucu oluşan fırtınaların bugün yahut yarın dünyaya ulaşması bekleniyor.

Rapora nazaran, kelam konusu fırtınaların dünyaya ulaşması sonucu, dünyanın manyetik alanında birtakım değişimler yaşanabilecek. Jeomanyetik fırtınaların, dünyaya yakın yörüngedeki ve yüzeydeki altyapıyı etkileyerek bağlantı, elektrik şebekesi, navigasyon, radyo ve uydu operasyonlarını olumsuz manada etkileme potansiyeli bulunuyor.

EN YÜKSEK G3 DÜZEYİNDE OLMASI BEKLENİYOR

Jeomanyetik fırtınalar, G5 düzeyi en şiddetli olmak üzere, G1’den G5’e kadar bir aralıkta ölçekleniyor. NOAA’ya nazaran en şiddetli fırtınanın olması durumunda global ölçekte elektrik şebekelerinde büyük meseleler yaşanabilir. İddialara nazaran, dünyaya vurması beklenen fırtınaların en fazla G3 düzeyine çıkması mümkün görünürken, bu düzeydeki fırtınanın da uydu sistemlerinde problemlere neden olması ve güç şebekelerinde kimi kesintilerine sebep olması bekleniyor.

UYDU İLE HABERLEŞME

Uydular, haberleşme, askeri, meteoroloji yahut araştırma üzere gayelerle devletler yahut şirketler tarafından geliştirilerek dünyanın yörüngesine gönderilen sistemler. Uydu sistemlerinde en bilinen örneklerden biri olarak Elon Musk’ın SpaceX şirketinin projesi olan Starlink projesi ön plana çıkıyor. Büyük bir uydu ağı üzerinden internet hizmeti sağlama gayesi olan Starlink ile dünyanın alçak yörüngesine yerleştirilen uydular sayesinde dünyanın en ücra noktalarına dahi yüksek süratli internet hizmeti verilmesi amaçlanıyor. Bu sistemlerde meydana gelebilecek aksaklıklar, internete erişimde meseleler yaşanmasına neden olabiliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.