Global piyasalar resesyon telaşının tesirinde

Küresel piyasalarda bugün ABD’de büyüme başta olmak üzere ağır bilgi takvimi yatırımcıların odağında olacak.

Analistler, bugün yurt dışında ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankası liderlerinin konuşmalarının yanı sıra, Euro Bölgesinde tüketici itimat endeksi, Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ABD’de 1. çeyrek büyüme ve ferdî tüketim harcamaları datalarının takip edileceğini belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hafta içinde ülkedeki bankaların gerilim testlerini geçtiğini duyurmasının akabinde bankalardan gelen temettü dağıtımı ve pay geri alma programları, dün New York borsasının yüzde 1’e yakın yükselişle başlamasına yardımcı oldu.

Konut fiyatlarındaki artış yavaşladı

Ayrıca, ABD’de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, nisanda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 20,4’lük artış kaydetti. Konut fiyatlarındaki artışın yavaşladığına işaret eden endeks, martta yıllık bazda yüzde 20,6 artış göstermişti.

Öte yandan, Wall Street’te yaklaşan bilanço dönemi öncesinde rekor karlılık beklentilerinin revize edilmesinin mantıklı olabileceğine yönelik artan söylentiler de yatırımcıların risk iştahını törpüleyen durumların başında geliyor.

ABD’de enflasyon gündemi devam ediyor

Fed yetkilileri ise son 40 yılın en güçlü enflasyonunu yaşayan ülke iktisadının yumuşak bir iniş yapabileceğine inanmaya devam ediyor.

Tahvil piyasalarında dünkü gelişmelerle satış yüklü bir seyrin hakim olduğu gözlemlenirken, kimi varlıkların getiri eğrisinin aykırıya dönmesi sonrası yatırımcıların buradaki fiyatlamaları yakından takip etmesi bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılsa da, 75 baz puanlık artış ihtimalinin yüzde 96’dan yüzde 86’ya gerilemesi dikkati çekiyor. Eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırılacağına ait beklentiler ise güçlenmeye devam ediyor.

Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararları devam ediyor

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının akabinde batılı ülkelerin Rusya’ya karşı uygulamaya aldığı yaptırımlar genişlemeye devam ediyor. ABD idaresi, Rusya’nın savunma endüstrisini maksat alan yeni yaptırımlar açıklarken, Rus altınının ithalatına da yasak getirdi.

Açıklamada, Rusya’nın savunma, sanayi, teknoloji ve imalat bölümlerinin temel taşı olan devlet kurumu Rostec dahil Rus savunma sanayi için kritik kıymete sahip 70 kuruluş ile 29 kişinin yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

New York bedel kaybetti

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,01, Nasdaq endeksi yüzde 2,98 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,56 bedel kaybetti. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise sonlu yükselişle başladı.

Almanya’nın enflasyon verisi bekleniyor

Avrupa’da dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları takip edilirken, gözler Lagarde’ın bugün devam edecek konuşmasının yanı sıra Almanya’da açıklanacak enflasyon datalarına çevrildi.

Lagarde dün, ECB olarak temmuzda 25 baz puanlık faiz artışı planladıklarını lakin enflasyon tehdidinin artması halinde daha güçlü adımlar atabileceklerini kaydederken, Euro Bölgesi’nde enflasyonun istenmeyen halde yüksek olduğunu hatırlattı.

Avrupa borsaları artışta

Dün, New York borsasında satış baskısı tesirli olmadan evvel kapanan Avrupa borsaları alış yüklü bir seyir izlerken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,35, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,90, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,64 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,79 kıymet kazandı. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.
Asya hisse piyasaları yeni günde New York borsasına paralel satış yüklü bir seyir izliyor.

Çin’de koronavirüs riski devam ediyor

Çin’de dün ülke içinde seyahat edenlere yönelik karantina müddetinin azaltılması yatırımcı inancını desteklese de koronavirüs salgınında devam eden sıfır olay siyaseti ülke iktisadı için risk oluşturmayı sürdürüyor.

Bölgede açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran ise Japonya’da perakende satışlar aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 3,6 artsa da piyasa öngörülerinin altında kaldı.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,09, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,02, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,50 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,80 paha kaybetti.

Dolar/TL 16,6660

Dolar/TL ise dün yüzde 0,7 artışla 16,6747’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,6660 düzeyinde süreç görüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.