Gazeteci Cengiz Erdinç: 8 sayfalık SBK listesi var

Araştırmacı gazeteci Cengiz Erdinç, Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili ‘sekiz sayfalık bir listenin’ dolaştığını söyledi. Erdinç listede, “basın, yargı, askeriye, avukat, istihbarat, emniyet, iş ilgileri, işçiler, Paramount otelde kalan şahıslar, ziyaret edenler, para ödenenler ve armağan gönderilenler” diye başlıklar olduğunu öne sürdü.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yapan Erdinç, “Kimi küçük notlar SBK’nın gerisindeki asıl bağları, iş dünyası ya da mafyadaki uzantıları da ima ediyor” tabirlerini kullandı.

”DEVLET BİLGİSİ’ YA DA SBK TARAFININ BİLGİSİYLE HAZIRLANDIĞI ANLAŞILIYOR’

Cengiz Erdinç’in paylaşımları şöyle:

“Sezgin Baran Korkmaz’la alakalı gazeteciler konusunda tartışmalar yaşanıyor. Olayın hem kaynağını hem de boyutlarını aktarayım. Neden isim verilmediğini anlarsınız ve bu boyutların da kamuoyunca bilinmesi gerektiğine inanıyorum. Ortada dolaşan bir ‘bilgi notu’ niteliğinde sekiz sayfalık bir liste var. Bilgi notu dememin nedeni şu, başlık yok, kurum yok, aslına bakılırsa evrak de değil. Ancak içerdiği bilgilere baktığınızda bir ‘devlet bilgisi’ ya da SBK tarafının bilgisiyle hazırlandığı anlaşılıyor.

Tam olarak sekiz sayfadan oluşan bu bilgi notu basın, yargı, askeriye, avukatlar, istihbarat, emniyet, iş bağları, işçiler, Paramount’ta kalan şahıslar, yalıya gelenler, para ödenenler ve armağan gönderilenler diye başlıklara ayrılmış. Örneğin para ödenenler başlığı altında 21 kişi var, bunların bir kısmı gazeteci, muharrir, bir kısmı adliye mensubu ya da polis müdürü. Basın başlığı altında yer alan 22 isim var, bunların kiminin karşılığı boş birçoklarında ise ‘çok yakınlar kuzenim diyor’ ya da ‘aylık 7 bin nakit ödeniyor’ üzere açıklamalar var.

Listedeki bilgiler öbür bilgilerle çakışıyor. Örneğin yalıya gelen, nizamlı para alan listelerinde yer alan bir avukatın SBK’nın kanlı bıçaklı olduğu bir ismin avukatı olduğunu, bu alaka yüzünden avukatlığının davalı biçimde bitirildiğini biliyorum. ‘E yayınla’ diyecek arkadaşlara Civan davasında Selim Edes’in mahkemede söylediği, ‘Rüşvetin dokümanı mi olur pezeveng’ kelamını hatırlatmak isterim. Aslında olur elbette lakin hem bu dokümanlara hem de birtakım alakalara ulaşmak gazetecilik imkanlarını hakikaten aşıyor.

Ayrıca bu listede örneğin Veyis Ateş yok. SBK’ya güzelleme yaptığını bildiğim diğer isimler de yok. Bu yanıyla eksik ve kuşku uyandırıyor. Listenin bütünü bilhassa çalışanlar başlığı altına düşülen notlar bir soruşturmayı gösteriyor, bu hakikat da olabilir, bu hava verilmek istenmiş de olabilir. Zayıf ihtimal lakin bu ABD’deki dava için burada yürütülen bir gayriresmi ya da özel soruşturma da olabilir.

Yani olay gazetecilerin çok ötesinde, toplamda yüze yakın isim var, gazeteciler, hukukçular, polis müdürleri, milletvekilleri vs. Kimi küçük notlar SBK’nın gerisindeki asıl bağlantıları, iş dünyası ya da mafyadaki uzantıları da ima ediyor. Dediğim üzere, bu bilgilerden doğrulama imkanı olanları bulursam müellifim. Yazabileceğim şimdilik bu kadarı ve bunu da kamuoyunun bilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

İADE EDİLMİŞTİ

Türkiye’de hakkında kara para soruşturması başlatıldıktan sonra yurtdışına çıkan ve Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine tutuklanan SBK Holding İdare Konseyi Lideri Sezgin Baran Korkmaz, geçtiğimiz haftalarda ABD’ye iade edilmiş ve hakim karşısına çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.