Galatasaray otel projesini rezidans projesine çevirdi: 1 milyar TL’lik bir para bekliyoruz

Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, kulüp televizyonundan gündeme ait açıklamalarda bulundu. İki kısım halinde gerçekleşen programın birinci kısmında Dursun Özbek; Mecidiyeköy’de bulunan bina, Florya yeri, Riva’da yapılan proje ve Kemerburgaz hakkında bilgiler verdi.

“BORCUMUZU KAPATMAK İSTİYORUZ”

Başkan Özbek, bu projelerden elde edilen gelirlerle Bankalar Birliği’ne olan 2 milyar 200 milyon TL’lik borcu kapatmak istediklerini tabir etti. Galatasaray’ın bir spor kulübü olduğunu ve sportif muvaffakiyetin çok değerli olduğunu belirten Galatasaray Lideri Dursun Özbek, “Ama tıpkı vakitte mali bağımsızlığımızı da ilan etmek çok kıymetli. Projelerimizi anlatacağız ve sportif manada nerede olduğumuzu söyleyeceğiz” diye konuştu.

“2 KATEGORİDE SATIŞ DÜŞÜNÜYORUZ”

Mecidiyeköy’de bulunan ve daha evvel otel olarak projelendirilen bina hakkında konuşan Özbek, projenin ayrıntılarına değindi. Lider Özbek, “Rahmetli Duygun abi devrinde gündeme gelen bir bina. Duygun abi o devirde bana bu misyonu verdi. Buranın nasıl kıymetlendirilmesi gerektiği konusunu yönetmemi istedi. O vakit inşaata başladık. Bugünkü biçimine gelecek hale getirdik. Buranın geliştirmesini yaptık. Bu geliştirmeye katkı veren arkadaşlarım var. Bilhassa Erden Timur büyük takviye verdi. Bugünkü ekonomik getirisi açısından otel projesi olarak inşa ettiğimiz binayı rezidans projesine çevirdik. Bölgenin ekonomik pahası ve çok talep olması nedeniyle bu proje yük kazandı. 1+1. 1+0, 3+1 üzere daireler var burada. 2 kategoride satış düşünüyoruz. Yerli yatırımcılara birinci etapta satış kelam konusu. İkinci etapta ise yabancıya satış kelam konusu. Ayrıyeten 5 modül da ticari alan var ve bunları satışa koymayacağız” halinde konuştu.

“1 MİLYAR GELİR BEKLİYORUZ”

“Bunlar kiraya verilecek ve kulübe gelir sağlanacak” diyen Özbek şunları kaydetti:

“160 dairenin satışından, masraflar çıktıktan sonra 1 milyar TL’lik bir para bekliyoruz. Bu parayı çeşitli finans kalemleriyle değerlendireceğiz. Bunun bir kısmı Galatasaray’ın kredilerinin kapatılması için kullanılacak. Şu anda 2 milyar 200 milyon TL’lik ana para kısmı var. Buradan gelecek olan paranın yarısını buraya, öbür yarısı da Kemerburgaz ve Florya’daki faaliyetler için Galatasaray’ın kasasına girecek. Buranın bugüne kadar atıl kalması güzel bir şey değildi. Bundan sonra hızla bu faaliyetleri tamamlamak istiyoruz. Mecidiyeköy’de 1 hafta 10 gün içinde satış ofisimiz kurulacaktır. Bölge çok pahalı ve burasının hızla nakde döneceğini düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

“GÜNDE 1.2 MİLYON TL FAİZ ÖDÜYORUZ”

Kemerburgaz’da bulunan arazinin üst kullanım tapusunun alındığını hatırlatan Lider Dursun Özbek, Florya projesinin de 2 fazda oluştuğunu lisana getirdi. Mali bağımsızlık açısından Florya’da gerçekleştirilmesi planlanan projenin büyük değer taşıdığına da dikkat çeken Dursun Özbek, “Mali bağımsızlığımıza kavuşmak açısından Florya’nın büyük değeri var. 100 bin metrekareye yakın satış alanı kelam konusu. Buradaki fonun hacmi çok büyük. Mecidiyeköy’den, Riva’dan ve Florya’dan elde edilecekler gelirleri üst üste koyduğumuzda, büyük bir fon kelam konusu oluyor. Bu gelirin birinci gideceği yer Bankalar Birliği mutabakatı. Günde 1.2 milyon TL faiz ödüyoruz. Yılda 400 milyon TL faiz kelam konusu. Yılda 400 milyon faiz ödeyen bir kulüp, sürdürülebilir bir muvaffakiyet sağlayamaz. Bizim öncelikle 2 milyar 200 milyon TL’lik krediyi kapatmamız gerekiyor. Bu projeler bizim kısa periyot itibariyle hayata geçireceklerimiz. Bunun dışında kapalı spor salonu projemiz vardı. Şimdi hayata geçmedi. Galatasaray’a yeni topraklar kazandırmak üzere yaptığımız projeler var. Riva nasıl ki bizim senelerce umudumuz olmuşsa, Türkiye genelinde yeni Riva’lar bulmamız gerekiyor. Spor kulübü olmamız nedeniyle, bilhassa Ege Bölgesi’nde yelken şubesi için yerler bakıyoruz” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.