Finlandiya, vize kısıtlamasını ‘doğru tarafta bir adım’ olarak nitelendirdi

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus turistlere vize verilmesini kolaylaştıran muahedeyi askıya alma ve vize fiyatlarını arttırma kararını “doğru tarafta bir adım” olarak nitelendirdi.

AB ülkelerinin, Rus turistlere vize verilmesini kolaylaştıran muahedeyi askıya alma ve vize fiyatlarını arttırma kararı almasının akabinde Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto kelam konusu kararı “doğru istikamette bir adım” olarak nitelendirdi.

“TATİL VE LÜKS TURİZMİN VAKTİ DEĞİL”

Haavisto, “Bu hakikat tarafta bir adım, fakat şimdiye kadar çok fazla konuşma ve çok az hareket yapıldığını bir sefer daha gördük” tabirlerini kullanarak, durumun birkaç ay içinde tekrar kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Haavisto, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle AB’nin Ukraynalı mültecilere kapılarını açtığına ve Ukrayna’ya her biçimde yardım etmeye çalıştığına dikkat çekerek, Rus turistlerin bu türlü bir vakitte tatil ve lüks turizm yapmasının gerçek olmadığını vurguladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI VİZE KISITLAMASI KONUSUNDA UZLAŞTI

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Çekya’nın başşehri Prag’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana, yaklaşık 1 milyon Rus vatandaşı, Rusya sonundan Avrupa Birliği’ne geçti. Bu, komşu ülkeler için bir güvenlik riski haline geldi. Ayrıyeten çok sayıda Rus’un Ukrayna’da savaş yokmuş üzere cümbüş ve alışveriş için seyahat ettiğini gördük. Hiçbir şey olmamış üzere davranamayız. Putin rejimini destekleyenlere aslında yasaklar var. Ama siyasi açıdan da birtakım şeyler yapmaya karar verdik” dedi.

AB Dışişleri Bakanları’nın yapılan toplantıda ortak kimi kararlar aldığına değinen Borrell, “AB ile Rusya ortasındaki vize kolaylaştırma mutabakatının büsbütün askıya alınmasına karar verdik. Bu, AB Üye Devletleri tarafından verilen yeni vizelerin sayısını kıymetli ölçüde azaltacaktır. Bu karar ile Ruslar için vize süreci daha güç ve daha uzun olacak” sözlerini kullandı.

Toplantıda ayrıyeten, Rus turistlere verilen vize fiyatlarının de artırıldığı belirtildi. Alınan yeni kararla birlikte vize fiyatları 35 eurodan 80 euroya çıkarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.