F-16 uçaklarının modernize edilmesine yönelik projede seri üretime geçildi

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki F-16 uçaklarının yerli aviyoniklerle (havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terim) modernize edilmesine yönelik olarak yürütülen Özgür Projesi’nde seri üretim süreci başladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Lideri Abdurrahman Erdem Can, 9. Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nde yaptığı konuşmada, bir periyot F-16 uçaklarının üretimi sırasında tasarımı tamamlanmış komponentlerin alınıp uçaklara takıldığını ve bu çalışmaların çok öğretici olduğunu söyledi.

F-16 Blok 30 uçaklarının yerli sistemlerle modernizasyonuna yönelik Özgür Projesi’nde seri üretim sürecine geçildiğini bildiren Can, “Bugün geldiğimiz noktada Hürkuş’ta aviyoniklerimizi yapmışsak, Hürjet’te kendimiz yapıyorsak, Ulusal Muharip Uçak’ta aviyoniklerimizi savunma endüstrisi şirketlerimizle yapıyorsak modernizasyon projelerinin ehemmiyeti hakikaten çok büyük.” dedi.

Hürkuş’un Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatına hazırlanıldığını, Hürjet’te 2 prototipin üretiminin sürdüğünü bildiren Can, “Milli Muharip Uçak için motorumuz geldi. Alt sistemlerin dizaynları, üretimleri büyük ölçüde tamamlandı.” diye konuştu.

Atak helikopteri dönüm noktası oldu

ASELSAN Aviyonik Sistemler Tasarım Yöneticiliği Müdürü Şener Yılmaz da 2004 yılındaki Atak Projesi’nin ulusal aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonu konusunda dönüm noktası olduğunu söyledi.

Yılmaz, ASELSAN’ın oluşturduğu ekosistem ve paydaşlarla yaklaşık 200 farklı aviyonik eser geliştirdiğini tabir etti.

Üretilen yaklaşık 8 bin aviyonik sistemin 20 farklı tipte hava aracında kullanıldığını anlatan Yılmaz, 400 helikopter, 500 uçak, 30’dan fazla insansız hava aracı olmak üzere 900’den fazla hava aracında ulusal tahlillerin etkin olarak misyon yaptığını belirtti.

Şener Yılmaz, devam eden projelerle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki aviyonik sistemlerinin sayısının 10 bini bulacağını kaydetti.

“Yeni kuşak bir aviyonik süit oluşturmak üzere kolları sıvamış durumdayız. Hedefimiz yüksek süreç kapasitesine sahip, daha düşük güç tüketimi olan bir yapı kurmak. Bu yeni mimariyi, ölçeklendirilebilir formda, bundan sonraki projelerde kullanmayı hedefliyoruz. Bunun için donanım ve yazılım altyapısını oluşturmak için çalışıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.