Ekvador’da yakıt ve besin fiyatlarına karşı protestolar büyüyor

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da artan besin ve akaryakıt fiyatlarına karşı yaklaşık 10 gündür süren protestolar, bir eylemcinin polisin attığı biber gazının başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmesi üzerine giderek tırmandı.

Reuters’in haberine nazaran, Amazon bölgesindeki Puyo kentinde protestocular karakol basarak polisle şiddetli çatışmalar yaşadı ve kentte kısa vadeli denetim sağladı. Protestocuların rehin aldığı iki polisin ise özgür bırakıldığı, ülke çapında 100’ü aşkın eylemcinin gözaltında olduğu aktarıldı.

BAŞKENTTE GÜNLER SÜREN EYLEMLER

Başkent Kito’da ise hareketler sürüyor. Protestolara öncülük eden Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonu (CONAIE) başkanı Leonidas Iza, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda başkentteki protestoların imajlarına yer verdi, “Meşru gayretimizin şiddet ve vandalizmle zedelenmesine müsaade vermeyelim” bildirisi paylaştı.

Protestolarda öne çıkan ana talepler ise akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi, yasa dışı madencilik faaliyetlerine son verilmesi, çiftçilerin kredilerinin geri ödeme müddetlerinin uzatılması istikametinde.

NE OLMUŞTU?

Ekvador’da nisan ayında yapılan seçimleri sağcı aday Guillermo Lasso kazanmıştı. Ekvador’un İngiltere Büyükelçiliği vazifesini yürütürken aday olan Lasso, seçim kampanyalarında neoliberal siyasetleri teşvik edeceğini, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ile ticaretin artırılacağını savunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.