Ekrem İmamoğlu: Hiçbir yöneticinin her hususu bilmek üzere bir bahtı yok

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, korona virüsü (Covid-19) salgını sürecinde belediye içinde oluşturdukları Bilim Konseyi üyeleriyle, Kemerburgaz Kent Ormanı’nda düzenlenen akşam yemeğinde bir ortaya geldi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve Sıhhat Daire Lideri Önder Yüksel Eryiğit’in eşlik ettiği İmamoğlu, heyet üyelerine plaket verdi.

‘BİZ SİYASİ NİYETLERİN ESİRİ OLABİLİRDİK’

Salgının başından bu yana bilimin ışığında hareket etmeye itina gösterdiklerini söyleyen İmamoğlu, “Başka türlü biz, bazen siyasi fikirlerin, bazen toplumdan gelen telaş dolu dalgaların ya da anlık taleplerin esiri olabilirdik. Bu manada olgun bir biçimde sürecin yürütülmesi ismine, çabucak bu türlü bir bilim şurası oluşturmasına karar verdik. Burada bilhassa meslek odalarının içinde olduğu ve tekrar bizim birtakım alanlarda katkı sunmasına dönük irtibatta olduğumuz ve de kurum içerisindeki bileşenleriyle bence pahalı bir heyet oluştu. Ve bu şuraya gönülden, samimiyetle bir İstanbul hemşerisi olarak ve bir bilim insanı olarak daima katkı sunuldu” diye konuştu.

‘BU MASANIN BİZİ ASLA YANILTMAYACAĞINI BİLİYORDUK’

Kamuoyunu konseyden gelen raporlarla bilgilendirdiklerini lisana getiren Ekrem İmamoğlu, “Ve o tarafta de kararlar aldık. Bu masanın asla bizi yanıltmayacağını ve bize gerçek yolu göstereceğini biliyorduk. O denli de oldu. Vatandaş nezdinde bence prestij kazanan, itimat duydukları bir ortamı var etmiş olduk, oluşturmuş olduk. Bu aslında toplumun kesinlikle ortaya koyması gereken bir irade biçimi. Ne yazık ki şu anda arayış içinde olduğumuz bir irade biçimi. Hiçbir yöneticinin, hiçbir idarecinin her hususu bilmek üzere bir ne talihi olabilir ne de bunun mümkün olmadığı ortada” diye konuştu.

Yalnızca sıhhat alanında değil, bir kentin muhtaçlık duyduğu her konuda farklı heyetlerin ve platformların varlığının kente manalı bir kılavuz olacağını belirten İmamoğlu, “Zaten siyasi irade, bu ortaya konan tespitleri uygun koordine eder, âlâ bir formda vatandaşa erişmesini sağlarsa, orada bence dünyanın en hoş sistemi var olur ve bundan herkes keyifli olur. Bunu yapmaya uğraş ediyoruz. Gündelik, bizi yoran kimi gündemler, bizi bazen bu işten alıkoysa da mümkün olduğu kadar kendi işimize odaklı ve bu çeşit masaların bize sunduğu bedelli imkanlarla misyon müddetimizi yürüttüğümüzü bilmenizi isterim” sözlerini kullandı.

‘BU GÜÇ VAKİTLERDE BİZE YOL GÖSTERDİNİZ’

“Hem virüs tehdidi hiçbir vakit bitmeyecek hem de kentlerin öbür konularıyla ilgili de mutlak tahlil de sizlere gereksinimimiz olacak” diyen Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“Ortaya koyulan bu heyet, disiplinleri gereği kimi konularda ek disiplinleri de ekleyebilir. Muhtaçlık duyulan diğer alanları da bu masanın bir modülü yapabilir. Muhakkak ve katiyen bu gelenekten, bu bakış açısından, bizden sonraki yöneticiler de asla vazgeçmezler diye düşünüyorum. Bu sürecin değerli bir adımı olarak, kendi vazife dönemimle ilgili kesinlikle hem hafızamın hem evraklarımın ortasına bunu koyacağım. Bu sıkıntı vakitlerde bize yol gösterdiğini her vakit hatırlayacağım ve hiçbir vakit unutmayacağım. Hem mesleksel tarafınızla, disiplinlerinizle, deneyimlerinizle bize sundunuz katkıdan hem de meslek odalarının birikimleriyle, -ki biliyorum orada apayrı bir insan kaynağı da var- onlardan aldığınız katkıları da bize taşımanızdan dolayı, bu türlü bir demokratik masanın varlığı, bilim tabanlı varlığı bizi memnun etmiştir. 16 milyon İstanbullu ismine, sizlere çok çok teşekkür ediyorum. Tahminen de birçok atılan adımda, bizim kadar bilimden ayrılmasaydı gerekli yöneticiler ve yetkililer, bence hasarı, kayıpları daha az olurdu diye düşünüyorum. Umarım bu çalışma metodumuz örnek olur.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.