‘Dezenformasyon teklifi’ görüşmeleri yeni yasama devrine ertelendi

Cumhur İttifakı tarafından Meclis’e getirilen, toplumsal medya ve internet haber sitelerine dönük düzenlemeleri içeren kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinin ertelenmesine karar verildi.

Kısa Dalga’dan Mahmut Aydın’ın haberine nazaran ek bütçe nedeniyle bu haftaya kaldığı belirtilen teklif yeni yasama devrine bırakıldı. Basın yasası ile dijital medyaya dair birtakım değişiklikler içeren teklifle ilgili, AK Parti ve CHP Küme Başkanvekillerinin iki gündür sürdürdükleri görüşme sonucu bu karar alındı. Teklif ekim ayında başlayacak yeni yasama periyodunda görüşülecek.

AK Partili kaynaklar, Meclisin 7 Temmuz’da kapanacağını belirterek gündemdeki acil kanunların öncelikle görüşüleceğini, basın maddesine vakit kalmayacağını söyledi.

Söz konusu unsurla “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” olarak tanımlanacak kabahat kapsamında üç yıl mahpus cezası öngörülüyor. “Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yahut bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde” denilerek cezasının yarı oranında artırılmasına yönelik ibare ise tenkitlerin akabinde Adalet Kurulu’nda değişmişti. Bunun haberi yapanın mı yoksa haber kaynağının mı gizlenmesi manasına geldiğinin bilinmeyen olduğu tenkitleri karşısında, bilgiyi paylaşanın kimliğini gizlemesinin tanım edilmesine yönelik teknik bir düzeltme yapılmıştı.

Gazeteciler teklifi “sansür yasası” olarak niteleyerek geri çekilmesini talep etmişti. (HABER MERKEZİ)

KAYNAK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.