Bu Tarihe Dikkat: Altın Fiyatı İçin Hesaplar Değişebilir!

Kripto piyasasındaki yorumlarıyla tanınan Selcoin takma adlı analist Selçuk Ergin, Dolar/TL ve gram altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini paylaştı. 3 Haziran’da açıklanacak enflasyon verilerine dikkat çeken analist, gram altın fiyatı için Dolar/TL bacağındaki hareketlenmeye işaret ediyor.

“Cuma günkü veri, gram altını yukarı itmenin tetikleyicisi olacak”

Enflasyon verisinin açıklanmasından hareketle “Cuma günkü kapanışlar çok önemli” diyen analist, haftalık direncin aşılması durumunda yeni bir pik hareketi görebileceğimiz bir trendin başlayabileceğini belirtiyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geçtiğimiz Cuma haftalık kapanışlar bu direnç seviyelerinin altında oldu. Hala direnç seviyelerine yakın hareket etmeye devam ediyor. Bu yüzden Cuma günü açıklanacak olan enflasyon verileri bu haftanın en önemli haber akışı olacak. Altın fiyatını yukarı itmenin bir tetikleyicisi olacak.

Analistin gram altın fiyatı için tahminleri

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere gram altının ons bacağında 1.820 ile 1.860 dolar arasında bir dalgalanma oluyor. Bununla birlikte Dolar/TL bacağı, TCMB müdahaleleriyle bir müddet 15 TL’nin altında baskılandı. Öte yandan son haftalarda bu baraj aşıldı ve kur 16,40 TL seviyesine ulaştı. Dolar/TL’de kritik alanın 16,44 TL olduğunu ifade eden analist, enflasyon verileri geldiğinde bu seviyenin üzerinde haftalık kapanışlar gelmesi durumunda 17 TL üzerini başlatacak fitil hareketinin görülebileceğini söylüyor. Analist şu tahminlerde bulunuyor:

Gram altının ons bacağından gelmeyen bir fiyatlama var. 1.000 TL bandına gelip burada ufak bir hamle söz konusu. 910 TL bekleyenler o fırsat gelmeyecek. Ama yeni oluşumda 945 TL altına düşmesini beklemem. Bu bölgedeki kırılım 1.000 TL hareketi başlatabilir.

“Gram altın güvenli liman”

Analiste göre, Merkez Bankası’nın kur tutma dönemleri olacak, ancak Dolar/TL’den hamle gelirse gram altın fiyatı yükselecek. Analist, gram altının güvenli liman olduğunu belirtiyor ve ons altındaki durgunluğa karşı Dolar/TL için şu yorumları yapıyor:

Dolar endeksi (DXY) tepkiyle karşılaşması durumunda 96 seviyelerine kadar giden bir rota izleyecek. Bu olursa piyasa da rahat bir nefes alacaktır. Yaz aylarında düşüşleri konuşacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.