Bekir Bozdağ: ‘Avukatla görüşmeyen birisi hakim olamaz’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Adalet Akademisi’nin Eğitim Periyodu Açılış Töreni’nde konuştu. 

Hakimler ve Savcılar Şurası Birinci Dairesi’nin, her yılın en geç ocak ayının ikinci haftasına kadar, o yıl denetlenecek adliyeleri ilan edeceğini söyleyen Bozdağ, o süreç içerisinde adliyelerin denetleneceğini, bu kontrolün yol gösteren ve rehberlik eden bir kontrol olacağını belirtti.

Yargılamalardaki uzamalarda, maddelerden kaynaklanan ezaları temizlemek için uğraş ettiklerini tabir eden Bozdağ, mutlaklaşması gereken bir belgenin hakim önünde aylarca beklemesi halinde burada kusurun kimde olduğuna bakılacağını lisana getirdi.

Bozdağ, “İşlerimiz saat üzere işlesin ve geciken adalet tartışmaları Türkiye’mizin gündeminden düşsün. Zira pek çok davalarla ilgili bu manada çok önemli tenkitler alıyoruz” görüşünü paylaştı.

“AVUKATLA GÖRÜŞMEYENDEN HAKİM OLAMAZ”

Konuşmasında, avukatlarla görüşmeyen hakim ve savcılara reaksiyon gösteren Bozdağ, şöyle devam etti:

“Niye görüşmüyorsun? ‘Tarafsızlığın, bağımsızlığın nedenidir’, ‘Filan şunu der’… Sizin görüşmenize nazaran beşerler sizi değerlendiriyorsa yandınız zati. Ancak bilin ki sizi, verdiğiniz kararlara nazaran pahalandırıyor beşerler. Kararlarınız adil olduktan sonra, istinaftan geçtikten, Yargıtay ve Danıştay’dan geçtikten sonra sizin kiminle görüştüğünün bir değeri var mı? Lakin bakıyorum, pek çok yerde kapısına ‘Avukatla görüşülmez’ diye yazı yazan, maalesef meslektaşlarımız çıktı. Hakim olabilir mi bu türlü birisi? Hakim olamaz. Ancak mesleğe girmiş. Halkın hakimisiniz siz, devlet ismine Cumhuriyet’in savcısısınız. Evet, Cumhuriyet’in hakimisiniz. Lakin bu Cumhuriyet’in sahibi de Türk halkıdır, Türk milletidir. Siz Türk milletinin, Türk halkının hakimi ve savcısısınız? Onlara hürmet, onlara hürmet bizim de görevlerimizden bir adedidir.”

Yüz yüzelik prensibinin yalnızca sanığın gözünün içine, yüzüne bakmak olarak algılanmaması gerektiğini belirten Bozdağ, “Lütfen kulağınızı ‘Ben hakime kederimi anlatmak istiyorum’ diyene verin. Onun gözünün içine bakın. Onlara görüş söylemeyin, yol göstermeyin, siz karar verirsiniz. Ancak size kederini anlatmak istiyorsa bir anne, bir baba yahut rastgele birisi gelsin, size anlatsın kederini. Emin olun size anlattıktan sonra sizin kararınız onun yüzde yüz aleyhine olsa bile onun sizin adaletinize olan inancı yüksek olur” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.