Anne kız birebir okulda pilotaj eğitimi alıyor

Uçma hayaliyle büyümesine karşın imkan bulamadığı için pilotluk eğitimi alamayan Tatlı’nın hevesi, kızı Zeynep Nazlı’nın üniversite eğitimi için pilotaj kısmını tercih etmesiyle tekrar filizlendi.

Şirin, kızının eğitim gördüğü üniversitenin sivil vatandaşlara da özel pilot lisansı (PPL) eğitimi imkanı sunmasından faydalanarak kayıt yaptırdı.

Manisa’dan gelerek eğitimlere başlayan Tatlı, okul arkadaşı olduğu kızıyla birebir hava parkı ile pisti paylaşmanın heyecanını ve memnunluğunu yaşıyor.

Teorik eğitimlerin akabinde yaklaşık üç ay planör ve tek motorlu uçakla eğitim görecek olan Sevimli, lisansını almaya hak kazanacağı günü iple çekiyor.

Anne Tatlı, AA muhabirine, kızıyla birlikte uçuş eğitimi alma fikrinin çok heyecan verici olduğunu düşünerek, bu yola çıktığını söyledi.

Uçma hevesinin ailesinden geldiğini belirten Sevimli, “Babam ve kardeşlerimin de bu türlü bir hayali var. Ancak bizim vaktimizde bu türlü bir imkan yoktu. Şimdiki çocuklar daha şanslı ve onların imkanları çok daha fazla. Ortadan yıllar geçti ancak yeniden de vakti ve fırsatı geldiğini düşündüğüm için artık buradayım.” diye konuştu.

“Artık kızım benim idolüm”
Havada süzülürken kendini özgür bir kuş üzere hissettiğini vurgulayan Tatlı, şöyle konuştu:

“Gökyüzünde olmak ve kanatlarınızın olduğunu düşünmek nitekim çok heyecan verici. Beni çok memnun ediyor. Bunu yaşamak istiyorum. Kızımla birlikte olmak da çok gururlandırıcı. Birinci başta tıpkı okulda ‘kızımı üzer miyim, utandırır mıyım’ diye telaşlarım vardı. Lakin okulun ve hocaların yaklaşımı çok hoş oldu. Kızımın bu eğitimi almam konusundaki ısrarı ve isteği de olumsuz niyetlerimi yok etti.”

Emeklerle büyüttüğü kızının kendisini geçeceğine ve daha yeterli yerlere geleceğine inandığını lisana getiren Sevecen, şöyle devam etti:

“Benim yalnızca özel pilot lisansım olacak ve tek motorlu uçakları uçurabileceğim. Kızım benden daha üstte olacak. O profesyonel bir pilot olacak. Artık onun bana öğreteceği şeyler olduğunu düşünüyorum. Ben onu takip ediyorum. Şu anda o benim idolüm. O yüzden kızıma çok teşekkür ediyorum. Onunla gurur duyuyorum. Kızımın güç bir bölümde çalışmak üzere olduğunun farkındayım. Onu daha güzel anlayacağım. Birlikte birebir yeteneklere, tıpkı lisansa sahip olmak, uçabilmek nitekim o kadar hoş ki; tahminen bir gün onunla birlikte uçarız.”

“Aynı meskende iki bayan pilotun olması pek güzel”

Annesiyle tıpkı okulu paylaşan 20 yaşındaki Zeynep Nazlı Hoş de Pamukkale’de yaşarken üzerinden geçen paraşütleri, balonları, yelken kanatları izleyerek ve daima uçmak istediğini söyleyerek büyüdüğünü lisana getirdi.

Annesiyle her şeyin çok hoş ilerlediğine, bir arada bir şeyleri başarmanın keyfini yaşadıklarına dikkati çeken Sevecen, şunları kaydetti:

“Beraber uçmanın keyfi sahiden çok olağanüstü. İkimiz de uçuştan geliyoruz ve çok hoş oluyor. Arkadaşlarım birinci evvel öğrenince çok şaşırdılar. ‘Annen de mi geliyor’ dediler. Sonradan çok benimsediler. Annemi destekleyip yardımcı da oluyorlar. Okul arkadaşı olsak da annem burada tekrar annem. Daima beni ‘dikkatli ol, fazla yükselme, süratli gitme’ diye uyarıyor. Dersler konusunda da ‘sınavlarına uygun çalış yoksa seni geçerim’ diye takılıyor. Bunlarla ilgili konutta espriler de dönüyor. Birlikte ders çalışıyoruz. Bilgi alışverişi yapıyoruz. Tıpkı konutta iki bayan pilotun olması pek hoş.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.