Ankara’da yaralı bulunan 4 kurt yavrusu, özel bakımla hayata tutundu

Yaklaşık 1 ay evvel Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü grupları bitkin ve yaralı halde buldukları 4 bozkurt yavrusunu Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanları Ünitesine getirdi.

Burada bakımları yapılan 3 aylık kurtlar, tedavilerinin tamamlanmasının akabinde yine yerleşim yerlerinden uzakta doğal hayatlarına döndürülecek.

Anneleri bulunamadı, bakımları üstlenildi

AA’nın haberine nazaran; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanları Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. İrem Ergin, fakültenin uzun yıllara dayanan yaban hayvanı tecrübesinin olduğunu, ünitenin de 2018’den beri hizmet verdiğini söyledi.

Yaklaşık 1 ay evvel 4 yaralı kurt yavrusunun kendilerine getirildiğini belirten Ergin, “Maalesef annelerini bir türlü bulamadılar, hayatını kaybetmiş olabilir. Geldiklerinde epeyce güçten düşmüşlerdi. Burada onlara bir alan tahsis ettik, gerekli tedavilere başladık, bakımlarını yaptık. Şu an bakım ve rehabilitasyon süreçlerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

“En az 7-8 ay daha konuk edeceğiz”

Ergin, kurt yavrularının evvel üzerlerindeki keneleri topladıklarını, iç ve dış parazitlere yönelik ilaçlarını uyguladıklarını anlattı.

Kurtların sütten kesilme periyodunda olduğunu lisana getiren Ergin, “Anneleri kadar ne kadar bakılır tartışılır, fakat gelişme periyodunda oldukları için daima yemek gereksinimleri var. Yavrularımızın burada kırmızı et, tavuk eti, ciğer olarak özel beslenme tertipleri var. Destekleyici olarak da vitaminlerle besin desteği yapıyoruz.” dedi.

Ergin, 4 kurt yavrusunu, büsbütün iyileşmeleri ve tabiata salınabilmeleri için en az 7-8 ay daha konuk edeceklerini söyledi.

Bu kadar küçük yaşta ünitelerine gelen göğüslü yavrularının tabiata bırakıldıklarında badire yaşayabildiklerini söz eden Ergin, şöyle konuştu:

“Çünkü yabani hayatı bilmedikleri için avlanma güdüleri eksik oluyor. Bu da hayati risk demek. O yüzden bu süreci Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü ile yürüteceğiz. Grupların de yardımıyla yerleşim yerlerinden uzakta, onlara en uygun yerlerde hayatlarını devam ettirmelerini sağlayacağız.”


“Yaralı hayvan görenler 112’yi aramalı”

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oytun Okan Şenel de yaban hayvanlarının, bilhassa doğal olmayan nedenlerle, insan kaynaklı yaralanmalarda tedavi dayanağı olmadan hayata tutunmalarının çok mümkün olmadığını lisana getirdi.

Bu hayvanların insan kaynaklı zararlarda kendilerini toparlamalarının güç olduğuna dikkati çeken Şenel, “Doğada yaralı bir hayvan gördüğünde vatandaşlarımızdan beklentimiz 112’yi arayarak o canlar için de dayanak talebinde bulunmaları.” dedi.

Şener, takımların, ihbarın akabinde bölgeye giderek durumu tahlil ettiğini, müdahil olmaları gereken durum varsa Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü Ankara Şubesinin yaralı hayvanı fakültelerine getirdiğini, burada gerekli sıhhat takviyesinin sağlandığını anlattı.

Yaban Hayvanları Ünitesi’nde, farklı tiplerden hayvanların getirilebileceği varsayımıyla her an hazırlıklı olduklarını belirten Şenel, şunları kaydetti:

“Ancak ünitemize bu kadar dünya hoşu yavrularımızın gelmesi takımlarımızda değişik bir heyecan uyandırıyor. Beşerde hoş görünümleriyle sevme isteği uyandırıyorlar ancak olması gereken şey, tabiata bıraktığımızda kendi yaban hayatlarına daha süratli adapte olabilmeleri için olabildiğince onlarla uzaklıklı durmak.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.