Ankara’da aracını satmak isteyen adamın bitmeyen zahmeti

Ankara’da yaşayan emekli polis Ali Bayram (49), 2003 model aracını 87 bin liralık vergi borcu sebebiyle 2 sene evvel satmak istedi.

Bir arkadaşı aracılığıyla Fuat S. ile tanışan Bayram, aracı vergi borcuna karşılık satması için Fuat S. ile anlaştı.

Bayram, ‘SUV’ model aracını 10 bin TL peşinat karşılığında 1 aylığına vekaleten devretti.

Kendisine gelecek hoş haberleri bekleyen Bayram, 1 aylık mühletin dolmasıyla hayatının şokunu yaşadı.

Vergi borcunun ödenmesinin akabinde kalan paranın kendisine ödenmesini bekleyen Bayram, o vaktin kaidelerine nazaran 125 bin TL piyasa kıymeti olan aracının Fuat S. tarafından Bursa’da modüllere ayrılarak satıldığını argüman etti.

Geri almak istedi, tehdit edildi

Fuat S. ve ortağı Hasan A.’nın bu formülle birçok kişiyi dolandırdığını ileri süren Bayram, arabasını geri almak istediğinde ise tehditlerle karşılaştığını söyledi.

Parçaların toplumsal medya üzerinden satışa çıktığını belirten Bayram, arabasının plakasının da birebir model diğer araçlara takıldığını ve bu sebepten dolayı yaklaşık 8 bin liralık trafik cezasının olduğunu öne sürdü.

Vergi borcunun hala ödenemediğini söyleyen Bayram, güç durumda olduğunu belirterek yetkililerden yardım istedi.

“Gücün yetiyorsa çık gel, Bursa’da aracının modülünü bulabiliyorsan gel al’ dedi”

Yaşanan süreç hakkında bilgi veren Bayram, “Benim 2003 model bir aracım vardı. 2 yıl evvel bir arkadaşımın üzerindeki borcu ve icraları kapatmak koşuluyla bir şahsın benim aracıma talip olduğunu söyledi. O şahısla bir ortaya gelerek protokol imzaladık. Noterde vekalet verdim. Vekalet verirken şahsa 30 gün müddet verdik. Üzerindeki icraları kaldırıp vergi borçlarını ödeyecekti. Sonra da dönemini alacaktı. Notere vekaletini verirken 10 bin lira ödeme yaptı. Araç o günün koşullarında 125 bin lira piyasa bedeline sahipti. Aracın üzerinde 87 bin lira borç vardı. Vekalet mühleti dolunca şahsı aradım. Bana, ‘Aracını sattım nerede olduğunu bilmiyorum. Kime sattığımı da bilmiyorum. Aracın ortada yok’ dedi. Sonra tekrar aradım. ‘Bana verdiğin 10 bin liranı vereyim gerekirse otomobilimi geri alayım’ dedim. ‘Gücün yetiyorsa çık gel, Bursa’da aracının modülünü bulabiliyorsan gel al’ dedi. Ben de 10 bin lirayı hazır ederek Bursa’ya gittim. Bu sefer de şahıs bana ‘Ben bu otomobil için çok paralar verdim. Arabayı kime sattığımı bilmiyorum’ dedi. Ben de bunun üzerine şikayette bulundum” dedi.

“Aracımın modül kesim toplumsal medya üzerinden satıldığını öğrendim”

İHA’nın aktardığına nazaran hakkını aramak isterken tehditlerle karşılaştığını söyleyen Bayram, “Aracımın kesim modül toplumsal medya üzerinden satıldığını öğrendim. Kesimlerin seri numaraları adıma kayıtlı şase numarasıyla eşleşiyor. Şahsı bir defa daha aradım. ‘Ben Bursa’dayım. Buraya gelirsen çıkamazsın. Bana kimsenin gücü yetmez. Kimse de bana bir şey yapamaz’ dedi. 2 yıl boyunca adalet aradım. Bu şebekenin başında Hasan A.’nın olduğunu öğrendim. Kendisine ulaştıktan sonra beni tehdit etmeye başladı. Tehditler artmaya başlayınca aile fertlerimin numaralarını değiştirmek zorunda kaldım. Toplumsal medyada bu şebekenin oluşturduğu küme var. Araçların kesimlerini satıyorlar. Otomobilimin plakası bir gün Sakarya’da, bir gün Gaziantep’te çıkıyor. Plakasını da öbür araçlar kullanıyor. Adıma 2 yıllık vergi geldi. 7-8 bin lira vergi borcu var. Otoyollardan kaçak geçişler var. Hala trafik cezaları geliyor” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.