Anadolu Üniversitesi’nde bayan çalışanlara etek uzunluğu ‘uyarısı’

Anadolu Üniversitesi’nin işçiye kılık kıyafet yönetmeliğinde kısa etek, kolsuz ve açık yakalı giymemeleri istendi. 

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine nazaran; Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Sözen, tarafından gönderilen yazıda üniversite işçisinin, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan İşçinin Kılık Kıyafetine Dair Yönetmelik” kararlarına titizlikle uymasını ve gereken hassasiyeti göstermelerini istedi. Yazıda yer alan yönetmeliğe nazaran bayanlardan “kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz yahut elbise ile strech, kot ve gibisi pantolonlar, terlik tipi (sandalet) ayakkabı giymemeleri, etek uzunluğunun dizden üst ve yırtmaçlı olmaması” istendi. Erkek çalışanın kılık kıyafeti konusunda ise “Elbiseler pak, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, pak ve boyalı giyilir. Sandalet yahut atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve misyon mahallinde baş hep açık bulundurulur” denildi.

EĞİTİM SEN: HATIRLATMA İSMİ ALTINDA YAPILIYOR

Eğitim Sen Eskişehir Şube Lideri Faik Alkan üniversite çalışanlarına atılan mailin başta akademisyenler olmak üzere herkesi huzursuz ve rahatsız ettiğini söyledi. Bayanların etek uzunluğuna, erkeğin kravatına karışan anlayışın akademide yeri olmadığını söyleyen Alkan, “Akademi ona biçmek istediğiniz tek tip elbiseye sığmaz” dedi.

Eskişehir Valiliği’nin ve Anadolu Üniversitesi’nin iktidarın yaslanmaya çalıştığı gerici iklimden yürek alarak, misyon şuuruyla akademiye sopa gösterdiğini belirten Alkan, “Hukuki hatırlatma ismi altında yapılan akademide laikliği erozyona uğratmaya, eğitimi ve yerleşkesi gericileştirmeye çalışmaktır” tabirlerini kullandı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.