ABD’deki 3.8 milyon dolarlık hırsızlıktan Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu çıktı

ABD’de büyük mağazalardan eser çalıp bunları e-bay’dan satışa çıkaran çete çökertildi.

3.8 milyon dolarlık (yaklaşık 62 miyon 508 bin TL) vurgun yapan çete üyelerinden biri de Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu çıktı. Yaşaroğlu, ‘New York’taki Türk öğrenci’ sıfatıyla 2020 ABD başkanlık seçimlerini yorumlamasıyla Türkiye’de gündeme oturmuş ve Rafet El Roman’ın kendisine attığı iletileri ifşa etmesiyle isminden kelam ettirmişti.

BÜYÜK MAĞAZALARDAN ESER ÇALIP SATIŞA ÇIKARMIŞLAR

ABD’de Bloomingdale’s, Macy’s, Duane Reade ve Sephora üzere büyük mağazalardan eser çalıp bunları e-bay’dan satışa çıkaran çete çökertildi. 41 üyeli çetenin 3.8 milyon dolarlık (yaklaşık 62 miyon 508 bin TL) vurgun yaptığı ortaya çıktı. Çalıntı perakende eşyanın yanısıra, 550’den fazla armağan nakit kartına ve çetenin elebaşı Rubinov’un 300 bin dolardan fazla nakit parasına el konuldu. Gözaltına alınan 41 sanık, 7 yıl mahpus cezasıyla karşı karşıya.

ÇETE ÜYELERİ ORTASINDA AKASYA YAŞAROĞLU DA VAR

Akşam’ın haberine nazaran çetede, Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu’nun (26) yer aldığı ortaya çıktı. Aslen iç mimarlık öğrencisi Yaşaroğlu, CNN Türk’te ‘New York’taki Türk öğrenci’ sıfatıyla 2020 ABD başkanlık seçimlerini yorumlamasıyla Türkiye’de gündem olmuştu. Yaşaroğlu ayrıyeten 2020’de müzikçi Rafet El Roman’ın kendisine attığı iletileri ifşa etmesiyle de isminden kelam ettirmişti.

17 BAŞKA HATADAN YARGILANACAK

Eserleri kıymetinin altında satmakla misyonlu olan Yaşaroğlu’nun, geliri düşük ailelere yalnızca telem besin almaları için verilen EBT kartlarıyla yüklü ölçüde lüks eser alım satımı yaptığı ortaya çıktı. Belediye Lideri Eric Adams, “New York’un cürmü tolere etmediğini gösterdik. Bu şebeke iktisadımızı etkiledi” dedi. Başsavcı Letitia James ise, “Suçla gayret edeceğiz” dedi.

Akasya Yaşaroğlu, 1. ve 2. derecede kamu faydası kartının cezai kullanımı ve 3. derecede dolandırıcılık ve 3. derecede kamu refahı dolandırıcılığı ithamlarının da bulunduğu toplam 17 başka cürümden yargılanacak.

“MERHABA ALARMI OLMAYAN ELBİSELERİ ALABİLİR MİYİZ?”

Dava belgesinde Akasya Yaşaroğlu’nun iki tape görüşmesine de yer verildi. Yaşaroğlu’nun 7 Kasım 2019’da çete önderi Roni Rubinov’u arayarak, “Roni, Justin artık burada. Kendisinde EBT kartı olduğunu söylüyor” dediği, 13 Eylül 2019’da ise “Merhaba Roni, alarmı olmayan elbiseleri alabilir miyiz?” sözünü kullandığı yer aldı. Çetenin çalıp internetten pazarladığı eserler ortasında özel tasarım lüks kıyafet ve aksesuarlar, ilaçlar, elektronik aletler ve 550’den fazla armağan çeki bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.